Karesi Meclisi seçimle başladı

0
82

Karesi Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında Meclis Başkan Vekilleri, Divan Katipleri, Daimi Encümen Üyeleri ve ihtisas komisyonlarında görev yapacak üyeler seçimle belirlendi. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Balıkesir hepimizin bu Karesi hepimizin, Karesi’yi birlikte yönetelim” dedi.

Karesi Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın başkanlığında yapıldı. Ak Parti’nin 15, CHP’nin 7, MHP’nin 6, İYİ Parti’nin de 4 üye ile temsil edildiği mecliste Meclis Başkan Vekilleri, Divan Katipleri, Daimi Encümen Üyeleri ve ihtisas komisyonlarında görev yapacak üyeler seçimle belirlendi. Meclisin açılışında konuşan Başkan Dinçer Orkan, yerel seçim sürecini diğer adaylarla birlikte centilmen bir şekilde tamamladıklarını belirterek, şeffaf, açık bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini söyledi.

ORKAN: KARESİ’Yİ BİRLİKTE YÖNETELİM

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yaptığı konuşmayla Karesi Belediyesi’nin yeni döneminin ilk meclisinin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunurken, “Tabii hepinizin bildiği gibi 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde hepimiz kendi siyasi partilerimizde yoğun bir seçim dönemi geçirdik. Ama ben şunu net bir şekilde söyleyebilirim Karesi bölgesi olarak, Karesi ilçesi olarak hakikaten çok modern çok demokratik bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bilhassa adaylar özelinde baktığınız zaman birbirine hoşgörüsü olan birbirinin derdini anlayan güzel bir seçim dönemini geride bıraktık.

Ben aday arkadaşlarla seçimlerin öncesinde yaptığım görüşmede şunları söylemiştim, seçim gelir geçer ama seçimin sonrasında Nisan ayından itibaren sizlerle tekrar görüşmek isterim kim kazanırsa, çünkü bu Balıkesir hepimizin bu Karesi hepimizin, Karesi’yi birlikte yönetelim. Sonuç itibariyle tabii ki bir siyasi partinin kazanma durumu olacaktı ama yönetim bazında bunu hep birlikte İYİ Parti’siyle CHP’siyle MHP’siyle Ak Parti’siyle beraber yönetmekten yanayım ben her zaman” diye konuştu.

“MECLİSİMİZİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Seçim öncesi yaptığı sivil toplum kuruluşları ziyaretlerinde sivil toplum kuruluşlarının belediyelere yol göstermesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Bu benim için gerçekten çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü belediyenin yapması gereken işlerle ilgili konularda sivil toplum kuruluşlarından faydalanmaktan yanayım. Bildiğiniz üzere Karesi Kent Konseyimiz var, bence hakikaten çok güzel işliyor, gerekirse işlevini de genişleterek daha da güzelleştirebiliriz. Tabii bunlar için en önemli şey, ortak aklı oluşturmamız lazım. Ben şu an meclis üyelerimizin çoğunu tanıyorum ve bu ortak akılla beraber yönetilebilir bir Karesi Belediyesi olacağına da sonsuz inanıyorum. Bu vesileyle bu yeni 2019-2024 yılları arasında görev yapacak bu meclisin inşallah hayırlı işlerle, hayırlara vesile olan işlerle anılmasını diliyorum. Hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın açılış konuşmasının ardından ilk olarak kapalı oylama usulü ile başkan vekilliği seçimi yapıldı. Mecliste yapılan seçimlerde 1. Başkan Vekilliğine Hasan Hüseyin Karakuş, 2. Başkan Vekilliğine Rıfat Köybaşıoğlu seçildi. Divan katipliklerine Nilgün Baysal ve Rıdvan Akyüz seçilirken, Daimi Emcümen Üyeliklerine ise Uğur Türkmen, Baki Yarımdağ ve Cem Özışıklıoğlu seçildi.

KOMİSYONLARDA GÖREV YAPACAK İSİMLER

İmar Komisyonu: Türkan Buğra, Mehmet Ay, Uğur Türkmen, Süleyman Cengiz Dikici, Hasan Hüseyin Karakuş

Plan Bütçe Komisyonu: Uğur Türkmen, Rıfat Köybaşıoğlu, Gökhan Çakır, Murat Gökdemir, Ali Rıza Deniz

Tarife Komisyonu: Mustafa Baki Yarımdağ, Muhittin Diker, Erdinç Özkan, Savaş Yılmaz, Göktuğ Şeremetli

Çevre, Tarım Hayvancılık ve Kırsal Alan Komisyonu: Erdinç Özkan, Gökhan Çakır, Engin Dedeleroğlu, Mehmet Tekin, Rıdvan Akyüz

Temel Haklar ve Hukuk Komisyonu: Engin Dedeleroğlu, Gökhan Çakır, Türkan Buğra, Ayşe Özkan, Cem Özışıklıoğlu

Aile, Kadın ve Engelliler Komisyonu: Nilgün Baysal, Türkan Buğra, Hasan Uçar, Ayşe Özkan, Göktuğ Şeremetli

Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikler Komisyonu: Başar Atikbay, Kemal Aydın, Mustafa Baki Yarımdağ, Yüksel İpek, Kemal Aydın

AB ve Dış İlişkiler Komisyonu: Yasin Sağay, Hasan Uçar, Mustafa Baki Yarımdağ, Sevinç Özden, Ali Rıza Deniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here