Karesi Ortaokulu bilişimle üretiyor

0
40

2023 Eğitim Vizyonu içinde yer alan ‘Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm’ teması dahilinde ‘Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması’ Balıkesir’de sadece Karesi ilçesinde bulunan Balıkesir Karesi Ortaokulu’nda gerçekleştirilmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Vakıfbankın desteği ile başlatılan ‘Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması’ Karesi Ortaokulu’nda başladı. Uygulama ile öğrencilere bilişimle üretim ve algoritmik düşünme becerileri kazandırmak için üç boyutlu tasarım, akıllı cihaz tasarımı, bilgisayarlı ve bilgisayarsız ortamda algoritmik düşünme eğitimi etkinliklerinin yürütülmesi hedefleniyor.

Ayrıca öğretmenlere bu süreçte rehberlik edebilmelerini sağlayacak hizmet içi eğitimler verildi, Bilişim Laboratuvarı sınıflarına 3D yazıcı, eğitici kitler, masaüstü ve dizüstü bilgisayar setleri ile eğitim içerikleri sağlandı.

2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara, İstanbul ve Siirt illerinde toplam 15 okulda gerçekleştirilen Bilişimle Üretim uygulamasına 2019-2020 eğitim öğretim yılında dahil olan 120 okuldan biri olan Balıkesir Karesi Ortaokulu öğrencileri Bilişim Teknolojileri öğretmenleri Fatma Bayır ile birlikte projenin etkinliklerini gerçekleştiriyor.

KAYRA GÖKHAN 235 PROJE ARASINDA İLK 20’YE GİRDİ

Uzaktan Eğitim sürecinin başlamasıyla beraber Bilişimle Üretim Projesi çalışmalarına online olarak devam eden Balıkesir Karesi Ortaokulu öğrencilerinden ‘Tinkercadle Hayalimdeki Nesneyi Tasarlıyorum’ ayağına katılan 5. sınıf öğrencisi Kayra Gökhan dereceye girdi. Türkiye genelinde proje kapsamındaki 139 okuldan gelen 235 proje 3 jüri üyesi tarafından önce 61 projeye indirildi, bu 61 proje de 9 jüri tarafından değerlendirildi. Kayra Gökhan en yüksek puan alan ilk 20 öğrenci arasına girdi ve online düzenlenen toplantıda hediye aldı. Okul Müdürü Aydın Benli; “Ögrencimizi tebrik ediyor, başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere öğrencilerimizin erken yaşta bu duyguları tatmasını sağlayan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz’a, Eğitim Teknolojileri ve Teknik Destek Hizmetleri Daire Başkanı Asaf Murat Karapınar’a teşekkür ediyoruz” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here