Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat: Çiftçi acil destek bekliyor

0
56

ÖZEL HABER – Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, borç batağındaki çiftçinin acil destek beklediğini söyledi. Sözat, “Korona virüs salgını nedeniyle açıklanan pakette çiftçi yok. Çiftçi, mazot, tohum alamadığı için tarlasını ekemiyor. Çiftçiye acil kaynak sağlanmalı, desteklemeler artırılmalı” dedi.

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, korona virüs salgını nedeniyle açıklanan destek paketlerinde tarım ve çiftçiye yer verilmemesine tepki gösterdi. Sözat, “Nisan yağmurları ile birlikte yazlık sebze ve ürünlerin ekim sezonu başlıyor ama çiftçi kara kara düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde tarımda desteklemeye tabi iller açıklandı içerisinde Balıkesir yok. Çiftçilere hibe olarak tohum, mazot, gübre ve ekipman desteği verilecek bu iller arasına Balıkesir alınmadı. Söze başlarken ‘Balıkesir Türkiye’yi doyuran il’ olarak bahsediliyor, ama maalesef bu sözde kaldı. Balıkesir, Türkiye’yi doyuran il olmaktan çıktı. Biz günlerce ofisin önünde buğday kuyruğunda olurduk, günlerce salça fabrikalarının önünde domates teslim etmek için kuyruk oluşurdu. Şimdi ofisin önünde, fabrikaların önünde bir tane traktör göremezsiniz” dedi.

“BUĞDAY, HAYVANLARA YEM İÇİN EKİLİYOR”

Balıkesir’de buğday üretiminin ekonomik olarak ekimden çıktığını kaydeden Karesi Ziraat Odası Başkanı Sözat, “Buğday Balıkesir’de satılmak için ekilmiyor, hayvanlara yem olarak ekiliyor. 1980’li yıllarda 600 bin ton buğday üreten Balıkesir bugün 300 bin ton üretemiyor. 2000’li yıllarda Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 80-90 bin çiftçi varken bugün 30-40 binlere indi. Çiftçiler topraktan kaçmaya başladı, araziler ekilmemeye başlandı. Bunun nedeni çiftçi para kazanamadığı, emeğinin karşılığını alamadığı için topraktan kaçıyor. Tarımda topraktan çıkan çiftçi bir daha toprağa çok ender geri döner. Tarımın böyle bir yapısı var, bizim korkumuzda bu. Bugün tarımda kaçış başladı, köylerde toprağı sürecek genç nüfus kalmadı. Bir yandan topraklar ekilmezken, diğer yandan da rant için imara açılarak, araziler gidiyor. Meralarımız torba yasalarla yatırımlara açılıyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ MAZOT, TOHUM ALAMIYOR”

Bugün çiftçilerin tarlasını ekmediği zaman daha karlı hale geldiğine dikkat çeken Sözat, “Tarlasını ekmek isteyen çiftçi de mazotunu, tohumunu alamıyor. Açıklanan ekonomik destek paketinde tarım ile ilgili en ufak bir şey yok. Bina almak isteyenlerin peşinatında yüzde 10 indirim sağlanmış hayret ettim. Çiftçiyi destekleyen bir şey yok, tarım gözden çıkarıldı” diye konuştu.

“ÇİFTÇİYE KAYNAK BULUNMASI LAZIM”

Korona virüs salgınında tarlasını ekemeyen çiftçiye kaynak bulunmasının şart olduğunu belirten Sözat, sözlerine şöyle devam etti: “Bir defa çiftçinin borç sarmalından kurtulması lazım. Yapılandırma yaptık dediler, yapılan yapılandırma da doğru bir yapılandırma değil. Yüzde 9 faiz ile yapılandırma yapıldı. Çiftçi icradan kurtulmak için yüzde 9 faize razı oldu. Çiftçinin bu yüzde 9 faiz ile borcunu ödemesine imkan yok. Çiftçiye acilen sicil affı çıkarılmalı. Çiftçi vadesi geçen borçlarını ödeyemediği için kredi alamıyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçiye düşük faizli acil destek sağlanmalı. Çiftçiye verilen desteklemeler acil olarak arttırılmalı. Çiftçi yüzde 1 kazanamaz iken yüzde 9 faiz ile borcunu nasıl ödeyecek ? Çiftçinin tarlasını ekebilmesi için mazot, gübre, tohum destekleri artırılmalı. 2019 yılında çiftçiye verilen destekler ile tarımın yürümediği de gayet açık olarak ortaya çıktı.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here