Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat: Çiftçi üretemez hale getirildi

0
150

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, üretmekten onur duyan üreticinin üretemez hale getirilmekten muzdarip olduğunu söyledi.

Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, ürettiği ile borçlarını ödeyemeyip borç altında ezilen çiftçinin acilen kurtarılmazsa vaktin çok geçmiş olacağını söyledi.

Sözat, “Elindekini avucundaki kaybeden çiftçi her şeye rağmen üreterek borçlarını ödemek istiyor. Dünyanın en fedakar çiftçisine sahip Türkiye’de gelinen noktada kaybeden sadece çiftçi değil, Türkiye olacaktır. 83 milyonluk Türkiye’yi ithalatla doyuramazsınız. Acele üretim politikasına geçilmelidir. Sudan, Nijer’den arazi kiralayarak üretilecek gıdalarla ülkeyi doyurmak zihniyeti taşıma suyla değirmen çalıştırmaya benzer. Olmaz, olamaz. Zira; dünyada gıda sıkıntısı varken para ile ithal yapılamadığından da hiç mi ders almadık. Ne oldu? Açılan ithalat ilanlarına talep gelmedi. İthalat yapılamadı, zaman oluyor para da geçmiyor. Yapılacak tek şey çiftçiyi borçlardan arındırarak üretime geçirmektir. Aksi takdirde somun pehlivanı haline getirilen Türk insanı ithal somunla beslenir hale gelecektir” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here