Katrancı, Kurtdereli Mehmet için güreşmekten vazgeçiyor…(2)

0
48

Katrancı Hergeleci İbrahim’i iyi tanıyordu. Onunla büyük güreşler yapmıştı. Kara Ahmet ise Kurtdereli emsal bir pehlivandı. Avrupa’da minder güreşinde önemli başarılar elde etmişti ve yağlı güreşte de kendini ispatlamak istiyordu. Katrancı aklından bu delikanlı ile kozunu paylaşmayı geçirirken Kurtdereli atılıverdi:

  • Usta, sen güreşe girme, Müsaade et, ben bu delikanlı ile kozumu paylaşayım.

Katrancı şöyle bir düşündükten sonra, Kurtdereli’nin isteğini geri çevirmek istemedi ve güreşten çekildiğini ilan etti. Orada bulunanlar bunun nedenini anlamışlardı. Böylelikle baş güreşlerinde sadece Kurtdereli ve Kara Ahmet kalmış oluyordu.

Cazgır iki pehlivanı kıbleye doğru çevirdikten sonra duaya başladı.

Kurtdereli için:

  • Dağlardan topladım çiçek demet demet!

Bu yiğide derler meşhur Kurtdereli Mehmet.

Kara Ahmet için de şöyle dedi:

  • Bağlar bozuldu, üzümler toplandı sepet sepet! İstanbul’dan güreşmeye geldi, yiğit Kara

Cazgır’ın duası ile güreş başlamış oldu. Kara Ahmet Kurtdereli’ye çok sert hamlelerle dalıyordu. Katrancı Kurtdereli’nin epeyce şaşırdığını anlamıştı. Fakat hemşerilerinin desteği ile Kurtdereli kendini hemen toparladı ve paçasından yakalayıp Kara Ahmet’i altına aldı.

  • Yaşa Kurtdereli!
  • Aferin Mehmet Pehlivan!
  • Fazla bekletme bu delikanlıyı!
  • İstanbul’dan gelmiş, İstanbul’a Çabuk ver dersini!

Kara Ahmet ne kadar çabalasa da ayağa kalkmayı başaramıyordu. Kurtdereli iyi bir sarma vurmuştu. Herkes “Pes et kurtul” diyordu. Nihayet biraz daha bekledikten sonra Kara Ahmet, Kurtdereli’nin kispetine vurarak pes etmişti.

Kurtdereli Mehmet, Kara Ahmet’e yağlı güreşte ondan üstün olduğunu göstermiş oluyordu. Ve Katrancı Mehmet’e bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyordu. Üç pehlivan beraber düğün yemeği yiyip helalleşerek Çayırhisar’dan ayrıldılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here