Katrancı Mehmet’in İstanbul Çatalca Güreşi…

0
68

1890 ve 1900 yılına kadar olan yıllar, Katrancı için pehlivanlığının zirvesinde olduğu yıllardı. Bu yıllarda hem Kırkpınar’da hem de diğer şehirlerde düzenlenen güreşlerde vazgeçilmez bir Başpehlivan olmuş ve güreş meraklılarının, onu izlemek için uzun yollar aştığı bir isim haline gelmişti.

1900 senesinde Katrancı Mehmet, İstanbul Çatalca Eşrafından Hacı Halil Efendi’nin düğünü için düzenlenen güreşlere davet edilmişti. İstanbul, Katrancı’nın hem sarayda hem de değişik ilçelerinde çok kez güreşlere katıldığı ve her geldiğinde heyecanlandığı bir şehirdi. O gün Osmanlı devletinin başkenti olan İstanbul, her pehlivan için ayrı bir anlam taşıyordu.

Katrancı kispetini hazırlayıp yola koyuldu. İstanbul’a ulaşmak meşakkatli fakat bir o kadar gurur verici idi. Nihayet İstanbul’a ulaştığında aynı heyecanı bir kez daha yaşıyordu. Bu müthiş şehir ona, Sultan Fatih’i ve büyük fethi hatırlatıyordu.

Düğün merasiminin yapılacağı Çatalca’ya ulaşmak için kayıkla boğazı geçmesi gerekiyordu. Vakit kaybetmeden sahile sıralanmış kayıklardan birine yaklaştı ve dikkatli adımlarla kayığa binerek oturdu.

Kayıkçı, Katrancı Mehmet kayığa biner binmez onun bir pehlivan olduğunu anlamıştı. Çünkü karşısında 1.96 boyunda ve 145 kilo ağırlığında bir yiğit duruyordu.

Kayıkçı, Katrancı’yı iyi tanıyordu. Onun İstanbul’da yaptığı birçok güreşine katılmış ve seyretme imkânı bulmuştu. Yolculuk güreş hatıraları üzerine yapılan doyumsuz muhabbetlerle bir çırpıda bitivermişti.

  • Sağ ol kayıkçı, kolay
  • Hayda Katrancı, Allah kuvvet
  • Âmin.
  • Nihayet düğünün ve güreşlerin yapılacağı meydana ulaşmıştı. Kalabalık heyecanla güreşlerin başlamasını O yıllarda genellikle varlıklı ailelerin düğünlerinde güreş yapılması bir gelenekti fakat bu kadar büyük bir ilgiyi doğrusu Katrancı da beklemiyordu.
  • Düğün sahipleri Katrancı’yı karşılayıp yakın ilgi gösterdiler. Güreşlere katılan çok iyi pehlivanlar vardı. En önemlisi de Katrancı’nın kısa süre önce Büyükçekmece güreşlerinde yendiği, Şumnu’lu Rüstem Pehlivan da orada Küçük boylarda yapılan güreşler bitmiş, sıra Başpehlivanlık güreşlerine gelmişti. Kalabalık her geçen dakika artıyor Katrancı Mehmet’in de geldiğini duyan halk, daha büyük bir heyecanla güreşlerin başlamasını bekliyordu.

Nihayet başpehlivanlık güreşleri de başlamak üzere idi. İlk güreşte katrancı, Karpuz Ahmet’le eşleşmişti. Güreş başlar başlamaz Katrancı, Karpuz Ahmet’e ezici bir üstünlük kurmuştu ve rakibi Katrancı karşısında çaresiz bir durumda idi. Bunu fark eden Ahmet pehlivan, kısa sürede pes ederek güreşi bıraktı. (devam ediyor) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here