Kayabay: Avukat Sürenoğlu’nun yanındayız

0
85

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, Muğla Barosuna kayıtlı Sertuğ Sürenoğlu’nun, geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş Çırağan Sarayı önündeki karayolunun trafiğe kapalı olmasını eleştirdiği için Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği haberini hayret, ibret ve şaşkınlıkla öğrendiklerini belirterek, Sürenoğlu’nun hukuk mücadelesinde yanında olduklarını bildirdi.

Baro Başkanı Kayabay, söz konusu caddenin olayın meydana geldiği saatlerde ülkenin pek muhterem ailelerinin düğün merasimi nedeniyle trafiğe kapatıldığı bilgisinin ise kendilerini şaşırtmadığını söyledi. Kayabay, “Bahse konu bölgeyi ziyaret etmiş olanların Çırağan Sarayı önünde seyreden caddenin İstanbul trafiği için ne denli önemli olduğunu iyi bildiği malumdur. Haftasonu olmasının bölgedeki trafik akışını daha da zorlaştırdığı nazara alındığında; böylesine önemli bir arteri düğün merasimi için trafiğe kapatmak Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda geldiği noktayı gözler önüne sermesi açısından ilginçtir.

Ama daha da ilginci sırf bu uygulamayı eleştirdiği için bir avukatın, hatta avukatlık unvanından da bağımsız düşünerek bir insanın, resmi görevliler tarafından darp edilebilmesidir. Hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatların bile can güvenliğinin tehlike altında olduğunu görmek utanç vericidir. Bunun hangi mevzuata sığdığını söylemek hayli güç olsa gerek! Ama kanunların kişiye, makama, mevkiye göre değişkenlik gösterdiği bir coğrafyada hangi vicdana sığdığını söylemek de maalesef çok güç! Hatta söylemekten utandığımız, dilimize varmadığı şekilde şu acı düşünce de aklımızın bir köşesini kurcalamıyor değil!

Evet, Avukat Sertuğ Sürenoğlu, Çırağan Sarayı mevkiinde trafiğin düğün merasimi nedeniyle kapalı olmasını eleştirmiş ve karşılığında darp edilmiştir. Ama isminin önündeki avukat unvanı, kanımızca bu darp eyleminin şiddetinin daha da artmasına neden olmuştur. Zira bu süreç sadece meslektaşımızın darp edilmesiyle son bulmamıştır. Hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla bir de soruşturma başlatılmıştır. Yaşanılan durum; ülkenin hukuktan uzaklaştığının, kuralların kişilere özel uygulandığının açık bir göstergesidir. Toplumsal gerginliğin ve hukuk tanımazlığın acı bir örneği olarak önümüzde duran bu insanlık dışı olayı esefle kınadığımızı bildiriyor, faillerin yargıya hesap vereceği günün takipçisi ve ayrıca meslektaşımız Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun haklı mücadelesinde yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here