Kazım Avcı: Dayanacak gücümüz kalmadı!

0
135

Balıkesir Terziler Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Avcı, terzilerle konfeksiyon dalında faaliyet gösteren küçük işletmelerin en fazla mağdur olan kesimi oluşturduğunu söyledi. Avcı, “Terziler, konfeksiyoncular ve çalışanları ailelerinin geçimini sağlayamıyor” dedi.

“TERZİLER ÇOK ZOR DURUMDA”

Salgın sürecinde küçük işletmelerin en fazla mağdur olan kesimi oluşturduğuna dikkat çeken Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, “En fazla yıpranan kesim oda üyelerimiz. Düğün, sünnet, nişan, söz yok. Cemiyetler olmadığı için gelinlikler, sünnetlikler, nişanlıklar, abiye kıyafetler elde kaldı. Bazı vatandaşlar bayramı pijamaları ile evde geçiriyor. Terziler ve konfeksiyon atölyeleri çok zor durumda. Bayram arefesinde her yer kapalı. Arkadaşlarımız çalışamıyor. Düğünler iptal oldu, gelinlik abiye sektörü  çöktü.  Salgın bitse de en az bir yıl kendimize gelemeyeceğiz. Üyelerimizin dayanacak gücü kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Küçük esnaf için finans imkanları geliştirilsin” diye konuştu.

“FİNANS DESTEĞİ İSTİYORUZ” 

Açıklanan desteklerden üyelerinin yararlanamadığını söyleyen Avcı, “Daha önceden Halkbank tarafından verilen 25 bin liralık faizli kredilerin de hayrını göremedik, daha fazla borçlandık.  Bunların vadesi geldi, şimdi kullanan ve işyeri kapalı olan üyelerimiz nasıl borcumu ödeyeceğim diye kara kara düşünüyor. Bir yıldır düğün olmuyor ki abiye-gelinlikçi arkadaşlarımız para kazansın” ifadelerini kullandı.

Hükümete çağrı yapan Avcı, “Biz sektörümüzdeki küçük esnaf sanatkara yönelik gerçekçi finans desteği istiyoruz. En az bir yıl geri ödemesiz, faizsiz ve uzun vadeli, kredilere ihtiyacımız var. Yoksa salgın bitse bile üyelerimiz çarklarını döndüremeyecek, geriye dönemeyecekler. Sektörümüzün çökmesi, ülke ekonomisini daha fazla yıpratır. Sektöre verilecek desteklerin karşılığını çalışan atölyelerimiz katma değer olarak fazlasıyla ekonomiye kazandıracaktır. Artık elbise onarmaktan başka işi kalmayan terzi ustalarımız ne yapacak? Devletin meslektaşlarımıza el uzatması gerekiyor” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here