Keçeye ömrünü adadı

0
301

ÖZEL HABER – Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasına Keçecilik mesleği de giriyor. Balıkesir’de Keçecilik yapanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Geçmiş yıllarda revaçta olan Keçeciler, günümüzde çırak bulamıyor. Bu haftaki konuğumuz 56 yıldır Keçecilikle uğraşan Enver Recep Agen oldu. Agen, Karesi Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Sanatlar Yarışmasında ‘Ustaya Saygı Özel Ödülü’ aldı. Jüri üyeliğinde bulundu. Agen, son olarak Balıkesir 2021 yılı ‘İlin Ahisi’ seçildi.

Bir zamanlar, keçeciliği anlatan ‘Teptim keçe, sivrilttim külah. Giy başına git işine’ diye bir deyiş vardı. Geçmişte rağbet gören bu meslek günümüzde yol olmak üzere.

KEÇECİLİK, YOK OLUYOR

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin başında gelen Keçecilik, Balıkesir’de yaşatılmaya çalışılıyor. Birçok meslekte olduğu gibi Keçecilik de unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında ki yerini alıyor. Eskilerin en çok rağbet gören mesleklerinden olan Keçeciliğin, gelecek birkaç yılda tarihe karışması bekleniyor.

“KEÇE EMEK İSTER”

Keçe, yün, kıl ya da pamuğun ıslak ortamda çiğnenip dövülerek liflerinin birbirine kaynaşmasıyla elde edilen ve örtü, yaygı, çadır, giysi yapımında kullanılan kaba kumaş. Bu kumaş türü ile uğraşanlar yıllarca sektörünün en zahmetli ve iyi gelir sağlayan bir mesleğini icra ettiler. Geldiğimiz bu günlerde ise bu mesleğin de kaybolacak olan meslekler arasında yerini aldığını görüyoruz.

1965 yılından beri Keçecilik yapan Enver Recep Agen, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada, “Keçe, tüm el sanatlarında olduğu gibi üretimi uzun süren ve çok emek isteyen bir ürün. Yapımı için; yay, tokmak, kalıp, kalıplaş, makas, sepki (çubuk), hasır sırığı, halat, süpürge, makas, su kabı, terazi, boya kazanı ve ocağa ihtiyaç var. Ahilik örgütleri içinde yer alan esnaf loncalarında Keçecilik, önemli bir yer tutuyordu. Bir zamanlar evlerin başköşelerinde yer alan ve en vazgeçilmez ev eşyası olan keçe şimdi ise sadece yaylalarda kullanılırken son keçe sanatı ustaları da zamana karşı direniyorlar” dedi.

“KEÇECİLİK, YAPAN KALMAYACAK”

Bir zamanlar ayrıcalıklı sanat olan Keçecilik sanatında şimdi çalışmak isteyen kimse yok. Agen, çırak bulamadıklarını belirterek, “Zamanla Keçecilik yapan kimse kalmayacak ve bu güzel sanat yok olup gidecek. Keçeciliğin sağlık ve tarihsel önemi bakımından canlı tutulması ve desteklenmesi gerekiyor. Tek isteğim bu sanatın yaşadığını görmek. Keçe bugün hala yalıtım da ve giyimde kullanılan  önemli bir materyal. Bu nedenle ülkemizin böyle bir değeri yitirmemesi, koruyup geliştirmesi lazım” diye konuştu.

“O YILLARDA KEÇEYE ÇOK RAĞBET VARDI”

Bir zamanların her evin vazgeçilmezi olan keçenin, şimdi çoğunlukla yaylalarda ve süs eşyası olarak kullanıldığını anlatan Agen, “Geçmiş yıllarda keçeye çok rağbet vardı. O zamanla bu zamana baktığımızda arada dağlar kadar fark var” dedi.

“ÇEYİZLERE DE KEÇE KONULUYORDU”

Eskiden kızlarını evlendirenlerin, çeyizlere konulması için 5 ile 10 arası keçe aldığını dile getiren Agen, “Şimdiki gençler, tozlu ve zahmetli bir iş diye bu mesleği yapmak istemiyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here