“Kendi işinizin patronu olun”

0
134

Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, gençlere çağrıda bulundu. Yançıl, gençlerin kendi işlerini kurmaları halinde vergi ve prim teşviki uygulandığını söyledi. Teşvik alabilmek için ilk defa vergi mükellefi olmak gerektiğini hatırlattı.

Balıkesir Bakkallar Bayiler ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, gençlerin kendi işini kurmaları için vergi ve prim teşviki uygulandığını söyledi. Teşvik alabilmek için ilk defa vergi mükellefi olmak gerektiğini belirten Yançıl, “Üç yıl tamamlanmadan işine son verip yeniden iş kuranlar teşvik hakkını kaybediyor” bilgisini verdi.

“VERGİ MÜKELLEFİ OLMAK GEREKİYOR”

Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerektiğini anlatan Yançıl, iş aramak yerine kendi işini kuran, mesleki faaliyetini kendi adına kurduğu firma üzerinden gerçekleştiren gençlere yönelik 2016 yılından beri vergi teşviki uygulandığını hatırlattı.

Geçen yıl çıkartılan kanunla vergi teşvikine ilave olarak prim teşvikinin de sağlandığını ifade eden Yançıl, “Buna göre, genç girişimcilere üç yıl vergi teşviki, 12 ay da prim teşviki veriliyor. Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor. 4/b kapsamındaki sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) her ay brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında değişen kazançlar üzerinden yüzde 34.5 oranında prim ödemeleri gerekiyor. Genç girişimcilerin, asgari ücretin yüzde 34.5’i oranındaki primleri ilk 12 ay boyunca hazinece karşılanıyor. Bu da 2019 yılı rakamlarıyla aylık 882.65 liraya karşılık geliyor” dedi.

“ASGARİ ÜCRET ARTTIĞINDA, PRİM TEŞVİKİ TUTARI DA ARTIYOR”

Yançıl, açıklamasın da asgari ücret arttığında, yararlanılacak prim teşviki tutarının da arttığına dikkat çekerek, şu bilgiyi verdi: “Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor. Gelir Vergisi Kanunu uyarınca, genç girişimcilerin yıllık 75 bin liraya kadar olan kazançlarından üç yıl boyunca vergi alınmıyor. Genç girişimciler, bu yılki vergi dilimi üzerinden yıllık 16 bin 550 lira vergi ödemekten kurtuluyor. 2019 yılı rakamlarıyla genç girişimcilerin üç yıl boyunca sağlayacakları toplam teşvik tutarı 60 bin lirayı buluyor.”

TEŞVİKTEN YARARLANMA KOŞULLARI

Yançıl, şöyle devam etti: “Genç girişimcilere sağlanan vergi ve prim teşvikinden yararlanabilmek için öncelikle kendi işini kurduğu tarihte 18-29 yaş arasında bulunmak zorunlu. Aranan bir başka koşul ise ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olunması. Faaliyete başlanılan tarihte 29 yaşını doldurmamış olmak, teşvikten yararlanmak için yeterli. 29 yaşını doldurmaya bir ay kala kendi işini kuran gençler de 3 yıl boyunca teşvikten yararlanabiliyor. Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor. Vergi teşvikinde, sadece ticari, zirai ve mesleki kazançlar dikkate alınıyor. Girişimci gencin aynı zamanda kira, menkul kıymet sermaye iradı veya ücret geliri gibi beyana tabi başka gelirleri varsa, onlar 75 bin liralık kazanç hesabında dikkate alınmıyor. Bir vergilendirme döneminde teşvik tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda, teşvikten yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilemiyor. Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor Genç girişimcilerin adi ortaklık veya şahıs şirketi kurarak faaliyete başlaması halinde, tüm ortakların gerekli koşulları taşıması gerekiyor. Bu durumda ortaklar vergi ve prim teşvikinden ayrı ayrı yararlanabiliyor. Ancak, ortaklardan birinin bile şartları taşımaması halinde diğer ortaklar teşviklerden yararlanamazlar.”

“3 YIL DOLMADAN İŞİNİ DEĞİŞTİREN HAKKINI KAYBEDİYOR”

Genç girişimci teşvikinden bir defaya mahsus yararlanıldığını anlatan Başkan Hasan Yançıl, açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Teşvik alınmakta olan faaliyeti terk ettikten sonra teşvik kapsamında da olsa yeni bir faaliyete tekrar başlanılması halinde teşvik hakkı kayboluyor. Çünkü teşvikten yararlanabilmenin koşulu, o kişi adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması. Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olanlar teşvikten yararlanamıyor. Fakat daha önce kurulmuş bir işletme veya mesleki faaliyeti devralmak mümkün. İşletme devralınan kişi eş veya üçüncü dereceye kadar akraba değil ise teşvik veriliyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here