Keskin: Kitap okuyun, Alzheimer’i yavaşlatın

0
226

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, ‘21 Eylül Alzheimer Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada hastalığın engellenmesinin mümkün olmadığını ancak sağlıklı beslenme (balık, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması), düzenli egzersiz, sigara ve alkol kullanmama, kitap okuma, zeka geliştirici oyunlarıyla Alzheimer hastalığının başlaması ve ilerlemesinin yavaşlatılabildiğini, söyledi.

21 Eylül Alzheimer Günü nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, vatandaşları Alzheimer hastalığına karşı uyardı.

Keskin, “21 Eylül dünyada ve ülkemizde Alzheimer Günü olarak ilan edilmiştir. Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan, kişinin zihinsel yetilerini elinden alan ve bakıma muhtaç duruma düşüren, geri dönüşsüz, ilerleyici, kronik bir ileri yaş hastalığıdır. Ayrıca pek çok psikiyatrik belirti de bir arada görülebilir ve hem hastanın hem de ailenin yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyebilir.

Alzheimer hastalığı; kişinin kendisi ile birlikte ailesini, çevresini ve toplumu da olumsuz yönde etkiliyor.Genç nüfusa sahip olan toplumumuz bu hastalığı bir yaşlılık hastalığı olarak çok uzakta görüyor, oysa orta yaştaki kişilerde de bu hastalık az da olsa görülebiliyor. Alzheimer hastalığını tamamen iyileştirmek mümkün değil ancak seyrini yavaşlatmak elimizde” dedi.

ALZHEIMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Hastalığın en önemli zihinsel belirtilerinin bilinç kaybı, konuşmada ve algıda zorlanma, güncel bilgileri unutmak, eşyaları farklı yerlere koymak (buzdolabına televizyon kumandası, bulaşık makinesine kirli çamaşır gibi vb.) evde odaları karıştırmak, dışarıya çıktığında oturduğu mahalleyi bulamamak olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, açıklamasına şöyle devam etti: “Ayrıca kişilik ve davranışlarda değişiklik, kendini tanımakta güçlük yaşama, hayattan zevk alamama, karar vermede güçlük yaşama, bu hastalığın en önemli davranışsal belirtileri içerisinde sayılabilir.

ALZHEIMER HASTALIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak elimizdedir. Özellikle sağlıklı beslenme (balık, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması), düzenli egzersiz, sigara ve alkol kullanmama, kitap okuma, zeka geliştirici oyunlar ile Alzheimer hastalığının başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Unutmamalıyız ki, herkes bir gün unutabilir.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here