“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz”

0
95

Tes-İş Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay, ülke gündemini meşgul eden kıdem tazminatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özbay kıdem tazminatının kaldırılmasının belirli aralıklarla gündeme geldiğini belirterek, kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu savundu.

Tes-İş Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay, kıdem tazminatının sendikaların kırmızı çizgisi olduğunu belirterek, işçinin kazanılmış haklarının verilmesi gerektiğini bildirdi.

Özbay, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemeler ve bir fon oluşturulması belirli aralıklarla gündeme getirilmektedir. Tes-İş konuyla ilgili görüşlerini daha önce defalarca dile getirmiştir. Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir. Kıdem Tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Bizim kazanılmış haklarımızdan herhangi bir şekilde geri adım atmamız mümkün değildir. Her zaman söylüyorum; kimse bizim kıdem tazminatımıza dokunamaz. Dokunmaması için de çalışanlar olarak elimizden ne geliyorsa, her şeyi yapabilecek durumdayız. Şuna inanıyorum; ne hükümetin ne sendikaların elinde bir taslak yok. Olmayan taslağın neyini tartışacaksın o da yok. Rahmetli Özal döneminden bu yana insanların zayıf anını bulduklarında gündeme kıdem tazminatını getiriyorlar. Ama sonunda da geri çekiyorlar, gidiyor. Ama biz bu ülkede fonları her şeyi yaşadık. Fonlarla, başka şeylerle olacak iş değil. Şu anda çalışanların özlük hakları; yani kıdem tazminatları kalmak kaydıyla yeni gelecek olanlara bir şeyler ayarlanabilir.

Benim başkan olarak istediğim şu; herkes kıdem tazminatı alsın. Kişi bir yılını doldurdu mu, kendi isteğiyle işinden ayrılmak istiyor mu kıdem tazminatını alsın. İster işçi, ister gazeteci, ister emekçi olsun, yılı dolduğunda, 361’inci günü ayrılmak istediğinde yıllık kıdem tazminatını alsın. Herkes alsın. Buna göre bir formül düşünülürse, elbette yeni işe girenlerle ilgili de kıdem tazminatı konusunda hayır demem. Çünkü bu ülke 100 kişinin yüzde 95’i kıdem tazminatı almıyor. Herkes kıdem tazminatını sonunda almalı. Şu anda çalışanların özlük hakları saklı kalmak kaydıyla yeni bir formül oluşturulmalı. Herkesin ortak anlayışıyla bir formül oluşturulmalı diye düşünüyorum. Şu anda çalışanların bütün hakları saklı kalacaksa ve kıdem tazminatındaki, yasadaki 30 gün kalacaksa ve bundan sonra bütün insanlar kıdem tazminatı alabilecekse buna da yeşil ışık yakılabilir diye düşünüyorum. Ama bu nedir? Hükümet, bütün sendikalar ve işverenler oturup tek kalemde anlaşmalıdır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here