“Kıdem tazminatının tavanı 7 bin 117 lira”

0
273

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, yaptığı açıklamada kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine (TES) dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, yeni kıdem tazminatı tavanının da belli olduğunu söyledi.

Veske, açıklamasında kıdem tazminatının tavanının da memurun emekli ikramiyesinin de arttığını belirtti. İş Kanunu’na tabi olarak hizmet akdiyle bir işverene bağlı çalışanların, en az bir yıl çalışmaları şartıyla, iş yerinde çalıştıkları her yıl için 30 günlük brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı aldıklarını hatırlatan Veske, “Ücreti yüksek olanların kıdem tazminatında ise tavan uygulanıyor” bilgisini verdi.

“KIDEM TAZMİNATI HER YIL OCAK VE TEMMUZ AYLARINDA ARTIYOR”

1475 sayılı eski İş Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca, işçilerin kıdem tazminatlarının yıllık miktarının, en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenen azami emeklilik ikramiyesini geçemeyeceğini söyleyen Başkan Veske, “Buna kıdem tazminatı tavanı deniliyor. En yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenmekte olan emeklilik ikramiyesi ise memur maaş katsayısı ile belirleniyor. Buna bağlı olarak kıdem tazminatı tavanı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artıyor” diye konuştu.

“KIDEM TAZMİNATININ TAVANI 7 BİN 117 LİRAYA ÇIKTI”

Açıklamasında bu yılın Ocak-Haziran döneminde kıdem tazminatı tavanının 6 bin 730 lira olarak uygulandığını anımsatan Başkan Veske, “1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere bu yılın Temmuz-Aralık döneminde uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7 bin 117 liraya çıktı. Aynı işverene bağlı iş yerlerinde 10 yıl çalışan bir kişinin alabileceği maksimum kıdem tazminatı tutarı 67 bin 300 liradan 71 bin 170 liraya yükseldi” dedi.

“EN DÜŞÜK KIDEM TAZMİNATI TUTARI 2 BİN 943 LİRA”

Kıdem tazminatının tavanının, en yüksek devlet memuruna ödenen emekli ikramiyesine endekslendiğini, en düşük kıdem tazminatının da asgari ücrete bağlı olarak arttığını ifade eden Veske, “Asgari ücret son yıllarda sadece yılda bir defa arttırılıyor. Ocak ayında yüzde 15 oranında artırılan asgari ücrete bağlı olarak, 2020 yılında, çalışılan her yıl için ödenecek en düşük kıdem tazminatı tutarı da 2 bin 943 lira düzeyinde bulunuyor” diye konuştu.

İŞTEN AYRILIRKEN, KIDEM TAZMİNATINA DİKKAT!

Kıdem tazminatı tavanında yapılan artıştan, brüt ücreti halen 6 bin 730 liranın üzerinde olan kişilerin faydalanacağını kaydeden Veske, açıklamasına şöyle devam etti: “Örneğin, brüt ücreti 7 bin 200 lira olan ve 15 yıl çalışması bulunan bir kişi 30 Haziran 2020 tarihinden önce işten ayrıldığında veya emekli olduğunda 100 bin 950 lira kıdem tazminatı  alabilecek iken, 1 Temmuz’dan sonra işten ayrıldığında 106 bin 755 lira kıdem tazminatı alabilecek. Bir ay sonra emekli olmak, bu kişinin 5 bin 805 lira daha fazla kıdem tazminatı alabilmesini sağlayacak. Kıdem tazminatı tavanındaki artış brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan işçileri ise etkilemeyecek. Onların çalıştıkları her yıl için alabilecekleri kıdem tazminatı, brüt ücretleri üzerinden hesaplanıyor. Emekliye ayrılmayı veya örneğin 15 yıl sigortalılık 3600 prim günü koşulunu tamamlayarak işten kendisi ayrılmak isteyenlerin, kıdem tazminatı taban ve tavanındaki artışları dikkate alması gerekiyor. Asgari ücret artışı yılda bir defa ocak ayında yapılıyor. Asgari ücretle çalışanlar Kasım, Aralık gibi aylarda işten ayrılmak yerine ocak ayını beklediklerinde daha yüksek kıdem tazminatı alabiliyorlar. Yüksek ücret alanların ise daha fazla kıdem tazminatı alabilmek için Kasım-Aralık ya da Mayıs-Haziran ayları yerine, Ocak ve Temmuz aylarını beklemeleri gerekiyor. Brüt ücreti kıdem tazminatı tavanının altında olanların ocak-temmuz aylarını beklemesi gerekmiyor.”

VESKE’DEN GİYDİRİLMİŞ ÜCRET VURGUSU

Kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmek için, aynı işverene bağlı iş yerlerinde en az bir yıl çalışmak gerektiğini hatırlatan Veske, açıklamasını şöyle tamamladı: “Kıdem tazminatı emekli olunduğunda, işveren işten çıkarttığında, işçi haklı bir nedenle iş akdini feshettiğinde alınabiliyor. Yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getiren işçi işten ayrılarak kıdem tazminatı alabiliyor. Bunun yanı sıra erkek işçiler askere giderken, kadınlar da evlendiklerinde bir yıl içinde işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabiliyorlar. Kıdem tazminatı hesaplanırken, brüt ücrete ilave olarak işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatlerin de dikkate alınması gerekir. Bordroda görünen brüt ücret “çıplak” ücrettir. Yemek, servis-yol-ulaşım, barınma-kira yardımları, bayram harçlığı, yakacak-aydınlatma bedeli, giyim yardımı, kıdem ücreti, teşvik primi, ikramiyeler ve primler eklenerek giydirilmiş ücret bulunur. Bir menfaat veya ödemenin giydirilmiş brüt ücrete dahil edilebilmesi için devamlılık arz etmesi gerekiyor.

İşverenin iş yerinde verdiği yemek veya yemek karşılığı nakit para ya da yemek çekinin karşılığı olan tutar, giydirilmiş ücrete eklenir. İşçinin işe geliş-gidiş saatlerinde verilen servis hizmeti de dahil olmak üzere ulaşım parası şeklindeki ödemeler hesaba katılır. Özel sağlık sigortası yardımı ya da hayat sigortası primi ödemeleri de kıdem tazminatına esas ücrete eklenir. Bir yıl içinde ödenen ayni ve nakdi ödemeler toplanarak 360 güne bölünür. Hesaplanan bir günlük ayni ve nakdi ödemenin 30 katı, brüt ücrete eklenerek giydirilmiş ücret bulunur.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here