Kilciler: Öğrencilerin istediği dersleri seçmeleri sağlanmalı

0
206

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler, 22 Ocak tarihine kadar ortaokullar ve liselerde devam eden seçmeli ders tercihleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Kilciler, seçmeli derslerin belirlenme sürecinin geçmiş yıllarda yaşanan benzer uygulamalar içerdiğini de iddia etti.

Kilciler, seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yetenek ihtiyaçları bir kenara bırakılarak dini içerikli derslerin seçilmesi konusunda öğrenci ve velilerin baskı altında olduğunu ileri sürdü.

“ÖĞRENCİLER, EĞİTİME ERİŞİM KONUSUNDA CİDDİ SORUNLAR YAŞIYOR”

Şube hizmet binasında düzenlediği basın açıklamasında konuşan Kilciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıkladığını anımsattı.

Salgın nedeniyle uzaktan eğitimin yapıldığı, öğrencilerin eğitime erişim konusunda ciddi sorunlar yaşadığı bir dönemde, seçmeli derslerin belirlenmesinde  geçmiş yıllarda yaşananlara benzer uygulamalarla karşılaşıldığını anlatan Kilciler, “İktidarın siyasal ve ideolojik hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen eğitim politikalarıyla; eğitim biliminin gerekleri ve çocuklarımızın ilgi ve yetenek ihtiyaçları bir kenara bırakılarak, dini içerikli dersler seçilmesi konusunda öğrenci ve veliler ağır biçimde baskı altına alınmaktadır. Bu durum her yıl olduğu gibi 2020-2021 ders yılı seçmeli derslerin seçiminde de yaşanmaktadır. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için başta Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, eğitim yöneticileri, dini dernek ve cemaatler aracılığıyla ve hatta müftüler il- ilçe müdürleriyle okul gezerek, öğrencilerin zorunlu seçmeli dersler olarak ifade edilen dersleri seçmeleri için açık açık dayatma yapıldığı görülmektedir. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin yönlendirmesiyle, eğitim yöneticilerine iletilen talimatlarla, öğrencilerin ‘Kuran-ı Kerim’, ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ ve ‘Temel Dini Bilgiler’ derslerini seçmeye yönlendirilmesi istenmiştir. Elbette öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bu dersleri seçmek istiyorsa seçeceklerdir, ancak faklı dersleri seçmek isteyen öğrenci ve velilerin baskıya dönüşen bir yönlendirmeyle bu dersleri seçmeye zorlanması kabul edilebilir bir durum değildir.

Eğitim Sen, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olmayı sürdürecektir. İktidarın ve MEB’in dayatmacı eğitim politikalarına karşı, benzer içerikli her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü baskının karşısında duracağımızın bilinmesini istiyoruz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here