Kimler işsizlik ödeneği alabilir?

0
102

İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle yoğun işten çıkarmalar yaşanması bekleniyor. Konuyu Tes-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay ile konuştuk. Özbay’a; Kimler işsizlik ödeneği alabilir? İşsizlik ödeneği için nereye ve ne zaman başvurulmalı? Kısa çalışma ödeneği alanlar işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek mi? KÇÖ almış olanların işsizlik ödeneği nasıl hesaplanır? Kendi isteğiyle işten ayrılanlardan kimler işsizlik ödeneği alabilir? İşten çıkış koduna göre kimler işsizlik ödeneği alabilir? sorularını yönelttik.

Özbay, geçen yıl Nisan ayında başlayan işten çıkarma yasağının 30 Haziran’da sona erdiğini, akabinde de işten çıkarmaların yaşanmaya başladığını söyledi.

İşsizlik ödeneği alanların sayısının işten çıkarma yasağı döneminde azaldığını, geçen yıl Ocak ayında 610 bin  kişi olan işsizlik ödeneği alanların sayısının her ay azaldığını ve bu yılın mayıs ayında 191 bin kişiye gerilediğini anlatan Özbay, “Önümüzdeki dönemde işsiz kalanların sayısında hızlı bir artış olacak ancak, maalesef işsiz kalanların hepsi işsizlik ödeneği alamayacak. Pandemi döneminde Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) alanlardan son 3 yılda en az 600 gün prim ve 120 gün hizmet akdi ile çalışma koşulunu yerine getirenler, her durumda işsizlik ödeneği alabilecek. Bunlar işverence işten çıkartılsalar da kendi istekleriyle işten ayrılsalar da işsizlik ödeneğinden yararlanabilecekler. Kısa çalışma ödeneği alanlardan bir kısmı son 3 yılda 450 prim günü ve 60 gün hizmet akdi koşuluna sahip bulunuyor. Bu durumdaki kişiler işverence işten çıkartılsalar da işsizlik ödeneği alamayacaklar. İşten çıkarma yasağı kapsamında işverence pandemi ücretsiz iznine çıkartılmış olanlar da işsizlik ödeneğinden yararlanamayacaklar” dedi.

30 GÜNLÜK SÜREYE DİKKAT!

İşsiz kalanların işsizlik maaşı başvurularını 30 gün içinde yapmaları gerektiğini anlatan Özbay, “Başvuruyu 30 gün içinde yapmadıkları takdirde geciktikleri her gün işsizlik maaşı sürelerinden eksilir. Hak ettikleri süreden daha az işsizlik maaşı almak zorunda kalırlar. Otuz günlük süre, iş akdinin feshedildiğine dair işverence yapılan bildirim tarihinde başlar” dedi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR BAĞLANIR?

Özbay, bu konuda “İşsizlik ödeneği, son 4 aylık prime esas kazancın yüzde 40’ı üzerinden bağlanıyor. Azami ödenek tutarı brüt asgari ücretin yüzde 80’ini aşamıyor. 2021 yılında asgari ücretle çalışan bir işçi 1420 lira işsizlik ödeneği alabilir. Bu yıl için en yüksek işsizlik ödeneği ise 2 bin 840 lirayı aşamaz. Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) almış olanların işsizlik ödeneği ise ilk defa KÇÖ aldıkları tarihten önceki dört aylık brüt ücretleri üzerinden bağlanacak. Dolayısıyla, pandemi döneminde KÇÖ almak zorunda kalmış olanların işsizlik ödeneği 1168 liraya kadar düşebilecek” bilgisini verdi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Özbay’a İşsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır? diye sorduk. İşte yanıtı: “İşsizlik ödeneği için ilk başvuru, şahsen veya e-Devlet üzerinden yapılır. Vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılamaz. Otuz günlük yasal başvuru süresinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, bu süre resmi tatili izleyen ilk işgünü son bulur. Elektronik ortamda yapılan başvurular için ayrıca fiziki ortamda talep dilekçesi istenmez. İşsizlik ödeneği almakta iken hakkının tamamını kullanmadan bir işe girip tekrar işsiz kalanların yeniden başlatma başvuruları da şahsen veya elektronik ortamda yapılır.”

“ÖDEMELER HER AYIN 5’İNDE YAPILIYOR”

Özbay, işsizlik maaşı başvurularının, izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırıldığını hatırlatarak, “Maaşlar da her ayın 5’inde ödenir. Temmuz ayında işten çıkış bildirimi alanlar bu ay içinde başvuru yaptıkları takdirde 5 Ağustos’ta işsizlik ödeneği alabilirler” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here