Kimsesiz Amatörler

0
1359

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan ‘Kimsesizler’ dizisinin ilk fragmanı gösterildiğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, “Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nde kimse kimsesiz değildir” açıklamalarından ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yapılan incelemenin ardından dizinin adı ‘Çocukluk’ olarak değiştirildi.

Ama amatör futbolun tüm paydaşları hala kimsesiz…

1992 yılının Haziran ayında özerk olduktan sonra “Ülke Futbolunun Patronuyum” diyen Türkiye Futbol Federasyonu’nun cakalı yöneticileri, bir tek futbol sahasına çivi çakmadan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın boynunda asılı duran davulu çalmayı marifet saydı.

Saymaya da devam ediyor…

Bakanlık demişken, onların da bu durumdan pek şikayeti olmadığı gibi özellikle amatör futbol maçlarının oynandığı sahalardan kurtulup, işin içinden sıyrılmanın yollarını ararken, Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devir etme projesinde olduğu gibi “Amatörlerin bana ne faydası var” düşüncesini etrafa yaymaya çalışıyorlar.

O zaman kapatın dükkanı beyler. Size de gerek yok…

Amatör spor olmayacaksa, Spor Bakanı’na ne gerek var? Spor teşkilatlarında çalışan binlerce personele maaş ödemeye ne gerek var?

Geçtiğimiz hafta göstermelik birkaç törenle kutlanıyormuş gibi yapılan Amatör Spor Haftası’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı sosyal medya hesaplarında ‘Amatör Sporcu’nun kelime anlamı paylaşıldı.

Amatör Sporcu’nun “Düzenli bir gelir elde etmek için spor amacı gütmeyen. Sporu sevdiği için yapan kişi” olduğunu cümle alem biliyor ama bu sizin aklınıza, amatör futbolcular meydanlara çıkıp, “8 Aydır evimize ekmek götüremiyoruz” diye bağırdığında mı geldi?

O amatörlerden yıllardır, ‘Lige Katılım Payı’ adı altında saçma sapan haraç alınırken aklınız neredeydi?

Ayakta güçlükle durabilen amatör kulübün çıkardığı veya vize yaptırdığı her lisanstan para alınırken aklınız neredeydi?

Antrenörlüğe adım atmaya niyetlenen her teknik adam adayından yüzlerce lira alınırken, nerelerdeydiniz?

Daha az para ödemek için yöneticilerine ‘Saha Giriş Kartı’ çıkarmaktan imtina eden kulüpler, isim listesini imzalayacak kimse bulamadığı için sahaya çıkamayıp, 3-0 hükmen yenik sayıldığında siz hangi işlerle meşguldünüz?

Bölgesel Amatör Lig’e katılacak kulüplerden binlerce lira teminat alınırken, alınan teminatlar saçma sapan disiplin cezaları ile hiç edilmeye çalışırken siz, ‘Amatör’ün ne olduğunu bilmiyor muydunuz?

Sizlerin sporla çok ilginiz olmadığını aslında çok iyi biliyoruz da insan yine de “Uzaydan mı geldiniz” diye sormadan edemiyor.

Yıllardır, amatörlerin kanayan yarası olan ambulans sorununa kulak tıkadınız. Gençlik ve Spor Bakanı ile Sağlık Bakanı bir araya gelip, biz çözüm üretemediniz. Amatör bile olmayan topçuluğunuzla, topu taça, hatta dereye atıp durdunuz.

Şimdi sizden, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde amatör maçların oynanması için çözüm bekliyoruz. Bekliyoruz ama boşuna olduğunu da biliyoruz.

Bence bugünlerde siz, maçların oynanmasına kafa yormak yerine amatörlerden nasıl vergi alacağınıza kafa yormaya başladınız. Varsa böyle bir niyetiniz, hemen vazgeçin ve amatör ligleri oynatmanın yolunu arayın.

Aramaya da yerel yönetimlerden başlayın…

Belediyeler, hemen her yıl verdikleri forma-çorap alışkanlığını bu yıl için rafa kaldırsın. Amatörler, geçen sezonun ayakkabısını-eşofmanını da giyer yeter ki, çıkacak bir sahası ve maçı olsun. Bu sezon paraları, maçların sağlıklı bir şekilde oynanmasını sağlamak için harcayın.

Son sözüm de Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanlığı ve TFF Başkanvekili koltuklarını işgal eden Ali Düşmez’e olsun.

Hem hakim, hem savcı, hem de savunma avukatı olunmaz. İki koltuktan birini boşalt ve oturduğun koltuğun görevini adam gibi yap.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here