Kış geliyor diye spor yapmaktan vazgeçmeyin

0
126

Kış aylarına yaklaştığımız bu dönemde, bahar ve yaz döneminde kazandığımız formu korumamız gerekiyor.

Sürekli hareket halinde bir yaşama sahip olmak kolay değil ancak kararlılıkla aşılabilecek bir durumdur.

Doğru önlemlerin alınması ve doğru ekipmanların seçilmesi ile kış aylarında da yapacağınız koşu ve yürüyüş aktiviteleri, sağlığınızı destekleyecek ve keyif alabileceğiniz egzersizlere dönüşüyor.

Tüm spor dalları her mevsimde verimli bir aktivite olsa da koşu ve yürüyüşü normal havalara oranla kış mevsiminde gerçekleştirmenin çok daha zor olduğunu yakinen biliyorum.

Hele ki bir spor partneriniz yoksa işiniz her mevsimde zor…

Yine de şehirde veya doğada yapacağınız spor faaliyetleri öncesi bazı önlemler alarak sporunuzu keyifli ve rahat bir hale getirebilirsiniz.

Hava Durumunu Mutlaka Kontrol Edin

Bahar ve yaz yürüyüşlerinde hava durumunu çok önemsemesek de kış aylarında yapılan açık hava sporlarında, hava şartları yapacağımız sporun kalitesi için çok önemlidir.

Doğru Ayakkabı İşinizi Kolaylaştırır

Doğru ve ideal koşu ayakkabısı ile yüksek performansta istenilen sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kış aylarının yarattığı zemin ve nem koşullarının etkilerini minimum seviyelere indirebilirsiniz.

Doğru Spor Kıyafetleri ile Vücut Isınızı Koruyun

Soğuk havalarda termal giysiler, içlikler, çoraplar ile vücut ısınız ile ortam sıcaklığı arasındaki dengeyi sağlayabilirsiniz.

Aksesuarlarınızı Unutmayın

Koşu esnasında yanınızda taşımanız gereken eşyalarınız için küçük boy çanta işinizi görecektir. Cep telefonu, koşu bandanası, su, yedek kıyafet gibi ihtiyaçlarınızı rahat ve portatif olarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Soğuk havalarda spor yapmanın da oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ertelemeden, disiplinli bir şekilde, alışılan düzene devam edilmesi en doğrusu olacaktır.

Ama en önemlisi; Yapacağınız her yeni egzersiz programı için hekim tavsiyesi almayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here