“Kış Lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor”

0
86

Yeni Sanayi Sitesi 24. Sokak No 10/B adresinde faaliyet gösteren Uzman Oto’nun sahibi Ayhan Erdoğan, kış lastiğine geçiş ile ilgili erken tedbir alınması gerektiğini belirterek, “Kış lastiğine geçmek için kar yağmasını, havaların soğumasını beklemeyin” dedi.

Erdoğan, Türkiye genelinde kış lastiği kullanma zorunluluğunun 1 Aralık tarihinde başlayacağını hatırlattı. Erdoğan, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin yol güvenliği için hayatî önem taşıdığına dikkat çekti.

“VATANDAŞLARDA KIŞ LASTİĞİ TAKMA BİLİNCİ OLUŞTU”

Oto lastik satımı ve değişimi yapan Sinan Lale, Erdoğan, açıklamasında vatandaşlarda kar lastiği takma bilincinin oluştuğunu belirterek, “Vatandaşlarda kış lastiği takma bilinci oluştu. Artık ticari-binek ayrımı yapmaksızın herkes lastiklerini değiştiriyor. Şimdiden herkes lastiklerini değiştirsin ve herhangi bir kazaya meyil vermesin” diye konuştu.

1 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 885 lira ceza kesilecek.

KIŞ LASTİĞİ TAKMASI ZORUNLU ARAÇLAR HANGİLERİ?

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

“SÜRÜCÜLER DUYARLI OLMALI”

Erdoğan, günlük ortak trafiğe çıkan bütün araçları kış lastiği konusunda duyarlı olmaya çağırarak, “Pandemi günlük ulaşım alışkanlıklarımızı da değiştirdi. İmkanı olanlar trafiğe toplu taşıma yerine tedbir amacıyla özel araçlarıyla çıkıyor. Her ne kadar kısıtlamalar başlasa da bu eğilim özellikle büyükşehirlerde trafiğe artı bir yük getirdi. Bu tabloda kış lastiğinin önemi de arttı” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here