Koçak: On binlerce KOBİ, kara listede

0
49

TÜMSİAD Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, bankalara olan borcunu ödeyemeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve isimlerinin kara listeden çıkarılması için sicil affı ve borç yapılandırması önerisinde bulundu.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, bankalara olan borcunu ödeyemeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve isimlerinin kara listeden çıkarılmasını için sicil affı ve borç yapılandırması önerisinde bulundu.

Koçak, yaptığı açıklamada, on binlerce KOBİ’nin kara listede yer aldığını ve kredi almada güçlük çektiğini belirterek, sicil affı getirilerek tüm esnaf ve KOBİ’lerin kredi imkanından faydalandırılması, kamu bankaları ve özel bankaların kredi konusunda esnek davranması gerektiğini kaydetti.

Eşref Koçak, KOBİ’lerde ortaklık kültürü oluşturabilmek için KOBİ’sel dönüşümün olması ve esnaflığın da bir standardının oluşması için kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, “Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu diğer etkilerle birlikte bankalara olan borcunu  ödeyemeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve isimlerinin kara listeden çıkarılması adına hükümete sicil affı ve borç yapılandırması faydalı olur” dedi.

“YAPILANDIRMA EKONOMİYE KATKI SAĞLAR”

Koçak, yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyacın bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: “Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir çalışma yapılarak tez zamanda yürürlüğe girmeli. Esnaf ve KOBİ’ler, kamu kurumlarına olan borçlarından bir an önce kurtularak devlete daha fazla yük olmamak istiyor. Kira, elektrik, su, doğalgaz, vergi ve SGK prim borçları, son dönemlerde art arda gelen zamlar ile biriken borçlar ödenemez hale geldi. Dolayısıyla vatandaşları da kapsayacak şekilde yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyaç var. Yeni Türkiye’yi kurmanın adımlarından biri ekonominin omurgası olarak nitelenen KOBİ’lere değer vermek, reel sektör temsilcilerinin önerilerini dikkate almak gerekiyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here