Koçak, sanayi üretim verilerini değerlendirdi

0
209

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, Temmuz ayı sanayi üretimi verilerini değerlendirdi. Koçak, açıklamasında Ağustos’un ikinci yarısı ve Eylül ayından itibaren hem sanayi üretiminde hem kapasite kullanım oranlarında geçmiş yılların potansiyelinin yakalanabileceğini söyledi.

TÜMSİAD Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, Temmuz’da sanayi üretiminde gerçekleşen aylık yüzde 8,4 ve yıllık yüzde 4,4 artışı olumlu bulduklarını söyledi.

Aylık bazda gerçekleşen yüzde 8,4’lük artışın yeni tip koronavirüs (COVID-19) etkisiyle taban seviyeden gelen büyümeyi gösterdiğine işaret eden Koçak, şunları kaydetti: “Aylık artıştan ziyade, yıllık gerçekleşen yüzde 4,4’lük artışı çok değerli buluyoruz. Ağustos ayından itibaren Avrupa’daki toparlanmaya bağlı olarak sanayide büyümenin devam edeceğini bekliyoruz. Avrupa ekonomisindeki toparlanma bize göre çok daha yavaş gerçekleşiyor ve toparlanma hızı bizi de etkiliyor. Kapasite kullanım oranlarında da benzer bir durum söz konusu. Geçen yılın yüzde 5 civarında gerisindeyiz. Ancak ağustosun ikinci yarısı ve eylül ayından itibaren hem sanayi üretiminde hem kapasite kullanım oranlarında geçmiş yılların potansiyelini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.”

“KREDİ NOTUMUZUN İNDİRİLMESİNİN PİYASAYA ETKİSİNİN SINIRLI KALACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ”

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekteki yüzde 9,9 küçülmesinin, üçüncü çeyrekte sanayinin de katkısıyla telafi edileceğini belirten Koçak, “Temmuz ayında sermaye malı üretimindeki yıllık artışın yüzde 1,5 ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu oran bizim için önemli. Zira geleceğe yönelik büyümenin ön işaretini veriyor”  ifadelerini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmesi ve not görünümünü negatif olarak belirlemesine yönelik değerlendirmede bulunan Koçak, “Pandemi sebebiyle hayata geçirilen teşviklerle birçok ülkenin olduğu gibi ülkemizin de bütçe açığı/GSYH oranında yükseliş olduğunu biliyoruz. Türkiye için alınan B2 negatif kararıyla ülkemiz ‘yatırım yapılabilir’ seviyenin 5 kademe altına inmiş oldu. Diğer taraftan son durumda indirildiğimiz B2 kredi notu seviyesinde olan diğer ülkelerin, ülkemize kıyasla ekonomilerinin daha küçük olduğunu da biliyoruz. Kredi notumuzun indirilmesinin piyasaya etkisinin sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here