Kodlama projesi başladı

0
30

Google tarafından ‘Kodlama Haftası’ kapsamında düzenlenen proje yarışmasında dünya genelinde hibe almaya hak kazanan 25 projeden biri olan ‘Kodlama ve Robotik Eğitimi’ projesinin açılış töreni Yarış Ortaokulu’nda idareci, öğretmen ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

‘Kodlama ve Robotik Eğitimi’ projesinin açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Günnü, Balıkesir Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Gür, Ankara Bilkent Üniversitesi Cyberpark Yetkilisi Derya Akpınar Terzioğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Fahri Acar ve Ercüment Kutlu, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Balıkesir Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Gür’ün kodlama konulu sunumu ile başlayan program, Ankara Bilkent Üniversitesi Cyberpark Yetkilisi Derya Akpınar Terzioğlu konuşmalarıyla devam etti.

Google Yazılım Mühendisi Neslihan Bulut, Google ABD Mountain View Ofisinden Fatma Güngör Okutan ise Google Dublin Ofisinden video konferansla programa bağlanarak öğrencilere bilgi sundu.

Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şirin Tekinay ise; gönderdiği videoda, “Bütün çocuklarımızın özellikle kızlarımızın kodlamada, robotikte ve üretimde en önde olmasını diliyorum. 800 kızımızın eğitim alacağı bu önemli çalıştay için Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Bugün burada Balıkesir geleceğini kodluyor. Hızla değişen dünyamızda 800 öğrencimizin, hele bir de 800 kız öğrencimizin kodlama eğitimi alması bizim için çok önemli. Bu güzel çalışmaların bir gün meyvesini vereceğine, ülkemizin yarınlarının çok daha güzel olacağına yürekten inanıyorum. Projenin hayat bulmasındaki değerli katkıları nedeniyle proje yürütücümüz Ümit Yel hocamız başta olmak üzere emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Türkiye’de sadece Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün layık görüldüğü Google hibesi ile gerçekleştirilen ‘Kodlama ve Robotik Eğitimi’ projesi açılışında İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hülya Gür ve Ankara Bilkent Cyberpark Yetkilisi Derya Akpınar Terzioğlu’na çiçek ve plaket vererek teşekkür etti. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here