Kokoreç’e de kadın eli değdi

0
8

“Elinin hamuru ile erkek işine karışma” diye bir atasözümüz vardır. Anne Zülfiye ve kızı Gonca Akdeniz, bu atasözünün yanlış olduğunu ortaya koydu. Kadın olarak Karesi Alışveriş Merkezi’nde ‘Hatun Gız’ adlı kokoreç dükkanını iki yıldır çalıştırıyor.

Anne Zülfiye ve kızı Gonca Akdeniz, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) ‘Girişimcilik Kursu’na katıldı, kursu başarı ile tamamladı. Sertifikalarını aldı. KOSGEB’den aldıkları sıfır faizli kredi ile Karesi Alışveriş Merkezi’nde ‘Hatun Gız’ adlı kokoreç dükkanını açtı. Ana-kız, kendi işyerlerinde saat 11:00’den sabah saat 03:30’a kadar vatandaşlara, müşteri memnuniyetini esas alarak, hijyen ortamında hazırlanmış kokoreç ikram ediyor.

KADIN ELİ DEĞEN KOKOREÇ

“İşimizi yapıyoruz” diyen Gonca Akdeniz, toplumun kadınlara destek vermesi halinde işlerin kolaylaştığını söyleyerek, vatandaşları kokoreç yemeğe davet etti.

Ana Zülfiye ile kızı Gonca, konukları kapıda güler yüzle karşılayıp, masalarına kadar eşlik edip, siparişlerini alıyor ve kadın eli değen kokoreci müşterilerine ikram ediyor.

Zülfiye Akdeniz, genellikle erkekler tarafından yapılan bu meslekte, tezgahta bayan gören müşteriler şaşırsalar da kadın elinin değdiği kokoreci beğenerek tüketiyor.

“Bayanı tezgahta gören müşteriler daha hoşgörülü oluyor” diyen Zülfiye Akdeniz, kokoreççiliğin zor olduğunu, bu alanda çalıştıracak elemanın kolay bulunmadığını söyledi.

Tezgahta bir kadının olmasının, müşterilerin daha dikkatli davranmasını sağladığını vurgulayan Akdeniz, “Bayanı tezgahta gören müşteriler daha mütevazı ve hoşgörülü oluyor. Bu bizim de işimizi kolaylaştırıyor” dedi.

“KOKOREÇ YEMEMİŞ BAYANLAR DA GELİYOR”

Gonca Akdeniz, “Kokoreççilik gerçekten zor bir meslek. Daha çok gece yapılan bir iş olduğu için insanlarla uğraşmak daha da zor. Yaptığımız iş zor ama keyifli. Müşterilerimiz kadın elinden kokoreç yemeye alıştı” diye konuştu.

“ANNEME YARDIMCI OLUYORUM”

Gonca Akdeniz, müşterinin tezgahta bayan olmasına alıştığını anlatarak, şöyle devam etti: “İşyerimize aile de bekar vatandaşlar da kadınlar da geliyor. Kadın eli lezzet bakımından farklı oluyor. Kadın eli değince ince işçilik çıkıyor ortaya. Kokoreç yememiş kadınlar geliyor. Düğünden sonra gelenler oluyor. Genelde bu işte bayan çalışmıyor. Çok kadının cesaret edebileceği bir meslek değil” diye konuştu.

Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here