Kolonya fiyatlarında ikinci dalga

0
535

ÖZEL HABER – 1974 yılından beri çarşı merkezinde Feyizhan ve Ozgan marka kolonya satan Mustafa Şayak, Nisan ayında litresi 30 lira olan limon kolonyasının, corana virüsle birlikte fiyatının arttığını, litresinin 40 liraya kadar çıktığını, şu an ise 35 liradan satıldığını söyledi.

Korona virüsü salgınında ikinci dalga tartışılırken kolonya fiyatlarında ikinci dalga geldi! Limon kolonyasının litre fiyatı 35 liradan satılıyor. Feyizhan ve Ozgan marka kolonyaları satan Mustafa Şayak, virüsle birlikte alkolün tonunun bin 300 dolardan 2 bin 800 dolara çıktığını, bu nedenle de kolonya fiyatlarında zam yaşandığını öne sürdü. İkinci dalga söylentileri ile birlikte kolonya satışının arttığını ifade eden Şayak, “Korona virüs salgını süresince hayatımda hiç bu kadar satış yapmadım. Kolonya yetiştiremedim. Üç gün yok sattık” dedi.

“FIRSATÇILAR, 35 LİRADAN ALIP, 100 LİRADAN SATTI”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, (TÜİK) Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamlarına göre bir litre limon kolonyasının fiyatı 40 lirayı aştığını, Türkiye’de ilk korona virüs vakası 11 Mart’ta açıklanırken, Mart ayında kolonya fiyatının resmi olarak 25 lira olduğunu anlatan Şayan, “Mart ayında vatandaş neredeyse 200 ml’lik kolonyayı 15-20 liraya alırken TÜİK’te fiyatların böyle çıkması eleştiri konusu olmuştu. Kolonya fiyatları mart ve nisan aylarını nispeten sakin geçirirken Nisanda 28 lira olan bir litre limon kolonyasının mayıs ayında 35 liraya  yükselmesi dikkat çekti. Şimdi ise bir litre kolonyanın fiyatı 35 lira civarında” dedi.

Pandemi döneminde bazı fırsatçıların limon kolonyasını Balıkesir’den litresini 35 liraya alıp, İstanbul’da 100 liraya sattığını, bu tür taleplerin kendisine telefonla yapıldığını, internetten de kolonya siparişi vermek istediklerini anlatan Şayak, bu tür istekleri kabul etmediğini söyledi.

“SUSURLUK ŞEKER FABRİKASINA ALKOL TESİSİ KURULSUN”

Kolonyanın asıl maddesinin alkol olduğunu söyleyen Şayak, konuşmasında Susurluk Şeker Fabrikasına alkol tesisi kurulmasını istedi. “Susurluk Şeker Fabrikasında alkol üretilsin, dış devletlerden alkol almayalım” diye konuştu.

Şayan, salgınının ardından talebin artması, ham madde ve kolonya şişelerinde ücretlerin yükselmesi, kolonya fiyatlarına yansıdığını ifade ederek, “Normalleşme sürecinin ardından kolonyaya olan talep yeniden arttı. Şu an yeniden ham madde fiyatlarında bir hareketlilik yaşanıyor. Bu da ister istemez önümüzdeki günlerde fiyatların artmaya devam edeceğini gösteriyor” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here