Kongre merkezi gün sayıyor

0
94

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, 28.1 milyon liraya mal olacak Merkezi Kütüphane ve Oditoryumun projesinde sona gelindiğini açıkladı. Rektör Prof. Dr. Kuş, “Kongre ve Kültür Merkez ile Kütüphane’nin yer aldığı kompleks inşaatımızı Haziran 2020’de açacağız. Kongre merkezimizde 1200 kişilik 4 salon yer alıyor. İlahiyat Fakültesi inşaatı da yüzde 60 aşamasında bu projemizi de 2021 başında açacağız” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, üniversitede devam eden projeleri HABERCİ’ye anlattı. Üniversitede şu ana devam üç inşaat olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, Kongre ve Kültür Merkezi ile Kütüphane’nin yer aldığı kompleks inşaatının yüzde 80’nin tamamlandığını ve 28.1 milyon liraya ihale edilen projeyi Haziran ayında hayata geçireceklerini bildirdi.

Prof. Dr. Kuş, “Merkezi Kütüphane ve Oditoryumda yer alan kongre merkezimizde 750 kişilik bir büyük salon, 200 kişilik bir ve 130 kişilik ikişer salon yer alıyor. İlahiyat Fakültesi binası da yüzde 60 aşamasında. İlahiyat Fakültesi inşaatını da 2021 başında açacağız. Sağlık Bilimleri Fakültesi inşaatı yüzde 30’lar seviyesinde. 2022 yılında da bu fakülte binamızı hayata geçireceğiz” dedi.

DÖRT İLÇEDE YENİ PROGRAMLAR AÇILIYOR

Bu yıl Kepsut MYO’da Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Programı’nı hayata geçireceklerini kaydeden Rektör Kuş, “Savaştepe MYO’da Enerji İşletmeciliği Programı’nı, Edremit’te İnşaat Programı, İvrindi Sağlık Hizmetleri MYO’da Anestezi Programlarını hayata geçireceğiz. Mevcut ilçe okullarında program sayımız artacak” dedi.

“MESLEK YÜKSEK OKULUMUZA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Mesleki eğitime büyük önem verdiklerine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Meslek Yüksek Okulumuzda kısa bir süre önce forum yaptık. OSB, Ticaret, Sanayi Odası, mezun öğrencilerimiz ve devam eden öğrencilerimiz katıldı. Meslek Yüksek Okulu’nun kalitesini artırmak için ilk ciddi toplantıydı. Bundan güzel sonuçlar çıktı. MYO’nun binasına çürük raporu verilmişti, eski Tıp Fakültesi binasına taşınmıştı. Derslikler dizayn edilmediği için öğrenciler farklı farklı yerlerde dağılmışlardı ve bir bütünlük yoktu. Biz bu yıl MYO’nun kullandığı binayı MYO’ya hazır hale getirdik. Fiziki şartları hazırlayarak bütünlük oluşturduk. Üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde OSB ve sanayi kuruluşları ile görüşmelerimiz oldu. Öğrencilerimiz sanayiye staja gidiyor bu anlamda ciddi bir iş birliği oldu” dedi.

“TIP FAKÜLTESİ’NDE ÇOK CİDDİ İYİLEŞTİRMELER YAPILDI”

2020’de öncelikle fiziki ve insan kaynağı yetersiz olan bölüm ve fakültelerde iyileştirmeler yapacaklarını anlatan Rektör Kuş, açıklamasına şöyle devam etti: “Tıp Fakültesi’nde çok ciddi girişimlerimiz oldu. Bu yıl Tıp Fakültesi’nde profesör, doçent, yardımcı doçent ve asistan sayımız 180 iken bugün 260’a ulaştı. Doktor sayısı az olan bölümlere öğretim görevlileri aldık, yan dal uzmanlarına da öncelik verdik. hemotoloji, çocuk nöroloğu, çocuk psikiyatrisi, onkoloji gibi yan dal hocalarımızı alıyoruz. Yan dallarda doktor açığımızı kısa sürede kapatacağız. Tam teşekküllü 3. basamak üniversite hastanesi oluncaya kadar doktor alımımız sürecek. Yoğun Bakım Servisi’nde yatak sayımızı artırmayı planlıyoruz. 20 yataklı yoğun bakımımız var bu düşük bir rakam. Şu an fiziki yetersizlik de var. Ek bina konusunu bir an önce hayata geçirmek istiyoruz.

HEDEF HUKUK VE ECZACILIK FAKÜLTESİ

Balıkesir Üniversitesi olarak 2020’de  yeni açmak istediğimiz fakültelerde önceliğimiz Hukuk, Eczacılık ya da Diş Hekimliği ve İletişim Fakülteleri. Bu dördünden ikisini belirlememiz lazım. Belirlerken de maddi olanaklar, coğrafyada ki önem, komşu üniversitelerdeki durum, doluluk oranlarına bakacağız. Yeni fakülte konusunu yazın değerlendirip YÖK ile görüşeceğiz. Bizim Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulumuz var 4 yıllık okul. Burada akademik kadro yetersizliği vardı, fiziki şartlarımız gayet iyi. Biz akademik kadro eksikliklerini tamamladık. geçen hafta Senatodan geçirdik ve YÖK’e gönderdik. BESYO’yu Spor Bilimleri Fakültesi haline dönüştürüyoruz. 1-2 hafta içersinde sonuçlanır. Hem öğrenci sayımız artacak hem öğrenci kalitesi artacak, 3 yeni bölüm daha açacağız fakülte ile birlikte.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here