Kongrenin ardından

0
309

Sıkıntılı bir sezonu geride bırakırken, yaklaşık son iki aydır kongreye odaklanan Balıkesirspor, nihayet başkan arayışlarına da noktayı koydu.

Uzun bir süre sonra iki adayla yapılan kongreden geriye kalan izlenimlerimi size aktarayım…

31 Mart yerel seçimlerinden önce Balıkesirspor’u ağzından düşürmeyen, “Dün dündür, bugün bugündür” demeyi şiar edinen siyasetçiler ve şehrin protokolü yine Olağanüstü Genel Kurul’u pas geçti.

Neyse ki şu sosyal medya var da hiç değilse kongrenin ardından yeni yönetimi kutlamayı ihmal etmediler. Allah, sosyal medyadan razı olsun. Ya Mark Zuckerberg olmasaydı, halimiz nice olurdu?

Ramazan Bayramı tatiline gelmesine rağmen 107 delegenin oy kullandığı kongrenin sonunda Kadir Dağlı başkanlığındaki yönetim kurulunun 60 oy ile seçilmesi, ‘Şehrin en önemli markasına yakışmadı’ diye düşünülebilir. Ancak memleket futbolunun en tepesi olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun son genel kurulunda Nihat Özdemir’in 179 oy ile göreve geldiğini hatırlayıp, kendimizi teselli edebiliriz.

Her ne kadar bir tesellimiz olsa da üyelik sisteminin yeniden gözden geçirilmesi, online başvuru imkanının sağlanması ve aidatların toplanabilmesi için de farklı formüller geliştirilmesi gerekir.

Son Olağanüstü Genel Kurul’u 9 Mayıs’ta yapan Balıkesirspor’un o güne kadar olan faaliyetleri delegelere arz edilerek ibra edildi. Ancak 9 Mayıs’tan 7 Haziran’a kadar geçen dönem boşlukta kaldı.

Kırmızı- beyazlı kulübü bu süreçte yönetenler, herhangi bir faaliyette bulunmadı mı? Elektrik, telefon veya su parası da mı ödenmedi?

Yasal boyutu tam olarak nedir bilmiyorum ama bu dönem faaliyetlerin okunması ve yapılan harcamaların da ibra edilmesi gerekirdi. Hiç değilse birileri çıkıp, bu zaman kaybını yaşattıkları için özür dilemeliydi.

Divan Başkanı Mehmet Çalışkan’ın kusursuz bir toplantı yönetme çabasıyla her iki başkan adayını da yanına alarak oy sayımı yapması takdire şayandı. Ancak bir eliyle oy zarfını açıp, diğer eliyle mikrofonu tutma uğraşı zaman kaybından başka bir şey getirmedi.

Belki de 31 Mart yerel seçimlerinde yaşananlar ve sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinin yenilenmesi, Mehmet Çalışkan’ın yoğurdu üfleyerek yemesine sebep oldu.

Sandıktan 45’e karşı 60 oyla galip çıkan Kadir Dağlı ve arkadaşlarını, hem “Varız” diyecek cesareti bulmaları, hem de kazanmaları nedeniyle kutlamak gerekir.

Türkiye Futbol Federasyonu yeni yönetiminin iktidar partisinin arka bahçesi olduğu gibi Kadir Dağlı ve ekibinin de aynı siyasi ittifakın uzantısını söyleyebiliriz. Her ne kadar Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ismi zikredilmese de onun veya yakınındaki isimlerin bu oluşumda önemli rol oynadığını inkar etmek mümkün değil.

Kongrede kullanılan Kadir Dağlı ekibine ait oy pusulalarını salona Yücel Yılmaz’ın yakınındaki isimlerden Ziya Çakır’ın getirmesi bile bu hususta delil olarak kullanılabilir.

Felsefecilerin ‘İyi düşün, iyi olsun’ tavsiyesine biz de uyalım ve Kadir Dağlı ve arkadaşlarına çıktıkları zorlu yolda hayr, kolaylık ve başarı dileyelim.

Bugüne kadar tanımadığım hiç kimse hakkında yorum yapmadım ve ön yargılı davranmadım. Bu nedenle önümüzdeki günlerde neler yaşanabileceği hakkında bilgim yok.

Bekleyip, göreceğiz…

Doğruya “Doğru”, yanlışa “Yanlış” demeye de devam edeceğiz…

Kadir Dağlı’nın ekibinde yer alan ve Josip Tadic dosyası nedeniyle geçtiğimiz sezon, Balıkesirspor’un yaşadığı transfer yasağının baş aktörü olduğu iddia edilen ismin, yeni yönetim kurulunda etkin bir görev alması ihtimalinin beni umutsuzluğa ittiğini de peşinen yazmadan geçemeyeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here