Korona şüphelisi Altıeylül’de yakalandı

0
120

Kamu kurumlarına girişlerinde uygulanan HES kodu uygulaması meyvelerini veriyor. Geçtiğimiz Cuma günü Altıeylül Belediyesi’ne gelen A.E.G.’nin yapılan HES kontrolünde evinde karantina altında olması gerektiği ortaya çıktı. Belediyeye çağrılan polis A.E.G.’yi sağlık kuruluşuna sevk ederek tutanak tuttu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirilmişti. ‘Hayat Eve Sığar’ (HES) uygulaması veya e-devlet üzerinden HES kodu alan vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşlarına giriş yaparken kodlarını kurumlardaki görevliler ile paylaşıyor. Görevliler verilen kodu sorgulama yaptırarak kişinin risk grubunda olup olmadığını sistem üzerinden görüyor ve kuruma vatandaşı güvenli ise alıyor.

RİSKLİ KİŞİ SAĞLIK EKİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Hayat Eve Sığar ismiyle vatandaşların HES kodu aldığı uygulama Altıeylül Belediyesi’nde de titizlikle uygulanıyor. 25 Eylül Cuma günü Altıeylül Belediyesi’ne giriş yapmak isteyen A.E.G. isimli vatandaşa uygulama gereği Altıeylül Belediyesi beyaz masa görevlisi tarafından HES kodu kontrolü yapıldı.

Yapılan kontrolde vatandaşın riskli olarak belirlenmesinin ardından sağlık birimleriyle irtibata geçildi ve evinde karantina altında olması gereken A.E.G. Altıeylül Belediyesine gelen polis memurları tarafından sağlık kuruluşuna sevk edilip konu ile ilgili tutanak tutuldu. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here