Köşe Yazısı Nedir?

0
113

Bundan böyle haftanın Perşembe günleri, siz okurlarımızla köşe yazısı ile buluşacağız. Sağlıktan, spora, eğitimden, sosyal yaşama, ekonomiden geçim şartlarına kadar değişik konularda sizlerle düşüncemi paylaşacağım. Ayrıca sizden gelecek konuları da gündemime alıp takip edeceğim. İlk köşe yazıma ‘Köşe Yazısı Nedir?’ başlığı ile başlıyorum.

Köşe yazıları ile muhtemelen ilk tanışmalar gazetelerdeki yazarların belirli periyotlarda yazdığı yazıları görerek olmuştur. Gazete sayfalarında ayrılmış bu bölümlere ‘köşe’, yazılara da ‘köşe yazısı’ deniyor.

Konunun edebi boyutuna gelirsek, köşe yazılarının diğer adı da fıkradır. Tabii bu ‘fıkra’ ile eğlence amaçlı yazılan/anlatılan fıkra birbirinden tamamen farklıdır. Köşe yazısı anlamına gelen fıkranın ‘güldürmek’ gibi bir amacı yoktur. Genellikle belirli konular hakkında bilgi vermek veya yazarın yorumlarını aktarmak için yazılır. Köşe yazısı Türk edebiyatına Tanzimat döneminde Batı’daki gazetecilik ile girmiştir.

Köşe Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köşe yazıları günümüz dünyasında her ne kadar yazılı için hazırlansa da daha geniş kitlelere ulaştığı yer Internet ortamıdır. O yüzden yazının okunabilirliği oldukça önemlidir. Öncelikle köşe yazısını yazmadan önce her türlü yazıda olduğu gibi bir yazı planı yapmak, örnekler toplamak, fikri zenginleştirmek ve daha sonra da verilmek istenen mesajı (varsa eğer) vermek gerekir.

Yazı planı yapma: Bu plan yazının genel hatlarını oluşturur. Yazının kaç bölümden oluşacağı, başlığı ve alt başlıkları belirlenir.

Görsel kontrol: Yazılan ortam bir gazete olacaksa kelime ve sütun sayısına da dikkat edilir. Internet sitelerinde genellikle paragrafların olmasına ve görsel eklenmesine özen gösterilir. Unutulmamalıdır ki akıcı bir yazı her zaman okuyucuyu içine çeker ve amaca hizmet eder.

İmla kontrolü: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte genellikle metin editörleri otomatik kontrol yapsa da cümle düşüklüklerine karşı metni başka bir kişinin kontrolüne sunmak faydalı olacaktır.

İyi bir Köşe Yazısının Özellikleri

Köşe yazıları, masal değildir. Gerçekçi ve güncel olmalıdır. Okuyucunun rahatça anlayacağı bir dille yazılmalıdır. Köşe yazıları, yoruma açıktır ve kanıtlanması zorunlu değildir. Günün koşulları ile yorumlanmalıdır, kalıcı değildir. Modern dünyada okurların tepkilerini de içine almalıdır. (yorum kısımları vs.) Paragraflar, görseller ve kalın yazılar uyumlu şekilde kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here