DOLAR 31,1523 % 0.02
EURO 33,8250 % 0.01
STERLIN 39,5713 % 0.11
FRANG 35,4527 % 0.09
ALTIN 2.033,96 % 0,05
BITCOIN 1.782.110 4.503
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

BEL FITIĞI

BEL FITIĞI

Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten meydana gelir. Bu bölge vücut ağırlığını en çok taşıyan yer olarak bilinir. Omurgalar arasında, amortisör görevi gören disklerin zorlama, düşme, ağır kaldırma gibi nedenlerle kayması veya yırtılması sonucu oluşan duruma bel fıtığı denilmektedir. Zayıflamış veya yırtılmış disk omurilikten çıkan sinirler üzerinde bir basınç oluşturur; bu da şiddetli ağrılara neden olabilir. Sinir basısı bel bölgesinde olsa da, ağrılar bu sinirlerin dağıldığı bel, kalça ya da bacak bölgelerinde de görülebilir. Bel fıtığı hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Yaşlanma ve dejenerasyon, aşırı kilo, ağır yük kaldırmadan kaynaklanan ani bir gerilim ile disk zarar görür. Bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşukluk, kas güçsüzlüğü, hareket ederken zorlanma, ağrı, çabuk yorulma, idrar tutamama, denge kaybı, otururken ve yürürken zorluk çekme belirtileri arasında sayılabilir.

Bel fıtığı teşhisi konulmadan önce doktor tarafından hasta öyküsü alınarak, fizik muayenesi gerçekleştirilir. Hastanın kas refleksleri ve kas gücünü test etmek için nörolojik muayene yapabilir. Fizik muayene sonrası röntgen, MR, BT veya CT taraması gibi yüksek çözünürlüklü tanı cihazlarıyla, fıtık nedeniyle oluşan omurilik veya sinir basısı tespit edilir. Ayrıca EMG cihazı ile hastanın hangi sinir kökü veya köklerinin fıtıktan etkilendiği belirlenebilir.

Bel fıtığı teşhisi konulan bir hastaya doktor istirahat, anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı kontrolü için ağrı kesiciler, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonları gibi tedavi yöntemleri önerebilir. Genelde bel ağrısı için 2 gün ve bel fıtığı için 1 haftadan uzun süren istirahat önerilmez. Ayrıca sert yatakta ya da yerde yatmanın fıtık ve ağrı tedavisinde kanıtlanmış hiçbir etkinliği yoktur. İleri seviyeye ulaşmış ve işe devam etmenizi kısıtlıyan durumlarda tedaviye başlamanın yanı sıra, fizyoterapist yardımı ile belinize aşırı yük bindirmeden günlük aktivitelerinizi nasıl yapabileceğinize dair bilgi almalısınız. Cerrahi olmayan bel fıtığı tedavisinin amacı, fıtıklaşmış diskten kaynaklanan sinir tahrişini azaltmak ve hastanın genel durumunu düzelterek omurgayı koruyarak genel işlevselliğini artırmaktır. Fizik tedavi uygulamalarında; ultrasonik ısıtma tedavisi, elektrik uyarıları, sıcak uygulama, soğuk uygulama, traksiyon ve egzersiz programı yer alır.  Bu uygulanmalar bel fıtığı ağrısını, inflamasyonu ve kas spazmını azaltabilir ve egzersiz programının uygulanabilirliğini kolaylaştırır. Bazı durumlarda uzmanlar ağrıyı azaltmak için bel fıtığı korsesi (yumuşak ve bükülebilen bir sırt desteği) kullanmanızı önerebilir.

Ağrınız azaldıktan sonra bu durumu korumak da önemlidir. Bu nedenle evde uygulanabilecek bir egzersiz ve esneme programı öğrenmek gerekir.

Cerrahi müdahale gerekiyorsa amaç, fıtıklaşmış diskin sinirlere baskı yaparak tahrişini ve bu şekilde ağrı, kuvvet kaybı gibi şikayetlere sebep olmasını önlemektir.  Sinire bası yapan disk parçası çıkartıldıktan sonra sinirdeki tahriş kısa zamanda yok olarak tam iyileşme sağlanabilir.

Hastanın cerrahi sonrası hareketleri kontrol edilir, tuvalet ihtiyacını kendisinin gidermesine teşvik edilir. Tercih edilip uygulanan operasyon şekline ve doktorunun önerisine göre taburcu edilen hastanın, belirlenen sürelerde günlük yaşam aktivitelerine dönmesi gerekir. Ardından düzenli kontroller sağlanır, fizik tedavi programları uygulanır, öngörülen zamanda  spor aktivitelerine dönülebilinir.

Bu düzene uymadan ağrım geçti istediğimi yaparım düşüncesi, en başa dönmeye neden olabilir. Düzenli kontrol ve uzman önerileri ışığında ilerlemek önemlidir.

Kaynak : Özden Certel

YORUM YAP