DOLAR 31,1523 % 0.02
EURO 33,8250 % 0.01
STERLIN 39,5713 % 0.11
FRANG 35,4527 % 0.09
ALTIN 2.033,96 % 0,05
BITCOIN 1.782.110 4.503
Yayınlanma Tarihi :

BERAT; YÜCE YARATICININ AFFINA SIĞINMAKTIR

BERAT; YÜCE YARATICININ AFFINA SIĞINMAKTIR

Yüce Rabbimizin lütuf ve inayetiyle yeni bir kandil gecesini daha idrak etmenin milletçe huzur ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu gece Berat kandilidir.

Kandiller; karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyiz ve bereketleri ile de bunalan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir.

Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlıkları ortadan kaldırma, kin, nefret ve intikam duyguları ile beslenen gönül dünyamızı sevgi ırmağında yıkamaktır.

Berat; Yüce Yaratıcının affına sığınmaktır.

Berat, insanlığa sevgi penceresinden bakmaktır.

Berat; arzularımızın, emellerimizin ve bencilliğimizin esaretinden kurtulmaktır.

Berat; her türlü zülüm, küfür, kibir, kötülük, kin, nefret, içki, kumar, fuhuş, alkol, uyuşturucu, istismar, haksızlık ve adaletsizlikten uzak kalmaktır.

Berat; Yüce Rabbimizin lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek kullarını bağışladığı, rahmet kapılarını ardına kadar araladığı, Mü’minlerin dualarına icabet edildiği, yapılan ibadetlere diğer zamanlarda yapılanlara nispeten kat kat mükâfatın verildiği bir gecedir.

Arapça bir kelime olan Berat; borçtan, isnad edilen her bir suçtan kurtulmak, aklanmak, temize çıkmak demektir. Mü’minlerin bu gece günah kirlerinden kurtulup, ilahî rahmete gark olmaları ümit edildiği için bu geceye Berat gecesi denilmiştir.

Peygamber [s.a.v.] Efendimiz, hadis-i şeriflerinde Berat gecesinin feyiz ve bereketini şöyle anlatıyor; “Şaban’ın 15. gecesi (Berat Kandili) geldiğinde gecesini  ibadetle, gündüzünü de oruçlu geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah, rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle buyurur: İstiğfar eden yok mu affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu sağlık ve afiyet vereyim.” Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.

Hz. Âişe-i Sıddıka Validemiz, Peygamber (s.a.v.) Efendimizi sabahlara kadar ibadet ettiğini görünce:

Ya Resulellah! Allahu Teâlâ’nın en sevgili kulusun. Buna rağmen niçin bu kadar kendini yoruyorsun?

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle cevap verdiler:

Ey Âişe! Ben şükredici kul olmayayım mı? Ey Âişe! Sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?

Hz. Âişe Validemiz tekrar sordu:

Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir ya Resulellah!

Hz. Peygamber (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurdular:

Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Kim ne kazanacaksa sene içinde bu gece taksim edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahu Teâlâ’ya arz olunur.

Hazret-i Aişe [r.a.] validemiz; bu gecede Resulullah [s.a.v.] Efendimizin şöyle dua ettiğini anlatır:

” Ey Allah’ım, azabından affına sığınıyorum, gazabından rızana iltica ediyorum. Senden sana sığınıyorum. Hiçbir senayı (övgüyü), senin nefsine karşı olan senana denk saymıyorum”. Sabah olunca bana şöyle dedi. “Bunları hem öğren, hem de başkalarına öğret. Bunları bana Cebrail öğretti” buyurdu.

Bu gece, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bir gecedir. Peygamberimiz [s.a.v.] buyurdular ki: “ Allah Teâlâ Şaban’ın 15.gecesinde (berat kandili) dünya semasına tecelli eder, Ben-i Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları bağışlar.”

Bu geceyi idrak eden herkes, Yüce Rabbimizin Zümer suresi 53. ayet-i kerimesindeki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir” müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmelidir. Ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir. Zira bağışlanabilmek için bağışlayıcı olmak lazımdır.

BU GECEDEN NASİPSİZ OLACAKLAR:

Peygamber [s.a.v.] Efendimiz, şöyle buyurdular;“ Bana Cebrail (a.s.) geldi ve dedi ki: Şaban ayının yarısı (berat gecesi) (yok mu?). O gecede Allah (c.c.) için, Beni Kelb Kabilesi’nin koyunlarının tüyleri sayısınca (cehennemden)  azadlı olanlar vardır. (Ancak)  Allah bu gece Müşrike, çok kindar kimseye, akrabalık münasebetlerini kesenlere, kibirlenen kimseye, ana ve babalarına isyan edene ve  günahta ısrarlı olana rahmet nazarı ile bakmaz.”

Berat gecesi, gündelik hayatın akışı içinde bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkânları kazandıran birer fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu ve bunun gibi mübarek geceler sayesinde ihmal ettiğimiz kulluğumuzun farkına varmalıyız. Kendimize çekidüzen vermeli, gönüllerimizi kin, nefret ve haset gibi manevî günahlardan arındırmalıyız. Sadece insanlarla değil aynı zamanda da Yüce Rabbimizle olan ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz.

Müslümanlar olarak bu gecede kendimizi, arzularımızı, isteklerimizi ve gelecekten yana beklentilerimizi yeniden tasnif edip planlamalıyız. Kur’an ve sünnet ölçüleri içinde bir kere daha yapıp ettiklerimizi veya edeceklerimizi gözden geçirmeliyiz.

Bu gece vesilesiyle bir kere daha hatırlatmak isterim ki bizler insanlık için gönderilmiş hayırlı bir ümmetiz. Hayırlı bir ümmetin ferdi olarak her birimize yüksek sorumluluklar düşmektedir. Etrafımızda olup bitenlere karşı duyarsız olamayız. Olaylar karşısında; “ beni ısırmayan bin yaşasın” deyip geçemeyiz. “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırırsa bir koyunu, Adl-i İlahi gelir sorar Ömer’den onu.” Hazret-i Ömer Efendimizin mesuliyet anlayışı ile sahiplenmeliyiz ümmetin derdini. Uzatmalıyız biçare insanlara ellerimizi. Yakın olmalıyız uzaklara.

Adaletsiz, vicdan yoksulu ikiyüzlüler karşısında hakkı tutup kaldıran birer mücahidler olmalıyız.

Bu ve benzere kandil gecelerinin ibadetle ihyası gelenek haline gelmiştir.
Bu geceye mahsus özel bir ibadet şekli olmamakla birlikte, bütün mübarek gecelerde olduğu gibi, bu gece de hata ve kusurlarımızdan dolayı tövbe ve istiğfar ederek Yüce Mevla’mızdan af ve mağfiret dileyelim. Kuran ve dua ile meşgul olalım. Camilere giderek topluca edilen dualara âmin diyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere tüm İslâm âleminin mübarek Berat gecesini kutluyorum. Feyz ve bereketinden hepimizin istifade etmesini, bu gecenin gerçek beratlarımıza vesile olmasını, hepimize mübarek Ramazan-ı Şerif ayına arınmış gönüllerle girmeyi nasip etmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Selam ve dualarla…

 

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP