DOLAR 31,1235 % 0.27
EURO 33,8187 % 0.55
STERLIN 39,5127 % 0.35
FRANG 35,4068 % 0.48
ALTIN 2.033,06 % 0,02
BITCOIN 1.609.108 -1.181
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Bazıları her şeyi bildiğini sanıyor

Bazıları her şeyi bildiğini sanıyor

Gerçekten her şeyi bilmek mümkün mü?

Bazıları her şeyi bildiğini iddia ediyorlar. Bunlara benim cevabım: “Önce insan olacaksın. Karşındakine saygı duyacaksın. Karşıdakileri aptal yerine koymayacaksın. Ben her şeyi bilirim demeyeceksin. Nokta.”

Bana göre sadece cahiller her şeyi bilir. Çevrenize bir bakın, bu tiplerden mutlaka göreceksiniz. Bunlar her konuda fikir sahibidirler. Akıl verirler. Bunlar her konuda muhakkak bilgilerinin olduğunu iddia ederler. Günlük yaşamda olup bitenleri, ekonomiyi ama her şeyi bilirler. Bunların bilmedikleri konu, yapmadıkları iş yoktur.

Bu tipler, düşüncelerini mantık süzgecinden geçirmeden söyledikleri için genelde boş konuşurlar, konuşmaları havada kalır. Şu gerçeği bu tip insanlara bir kez daha hatırlatalım. Bir insanın her şeyi bilmesi mümkün değil. Bunu unutmayın. Haddinizi bilin. Alçakgönüllü olun. Susmanın da bir erdem olduğunu unutmayın.

Hani bir söz var ya Söz gümüşse sükut altındır diye. Her şeyi ben bilirim diyen tipler, kendilerini öne çıkarmak için her konuda ipe sapa gelmez konuşurlar. Her konuda fikirlerini söylerler. Her şeyi bildiklerini iddia ederler.

Bana göre her şeyi ben bilirim diyenler, kompleksli kişilerdir. Her şeyi ben bilirim diyenler, kimseyi dikkatlice dinlemezler, dinler gibi yaparlar. Bu tipler eleştiriye tahammül edemezler, gerçeklerle yüzleşmekten kaçarlar. Bu tür insanlar konuşmayı çok severler.

Son Söz: Her şeyi bilmemize gerek yok, haddimizi bilelim yeter.

Kaynak : Cengiz Güner

YORUM YAP