DOLAR27,1540% 0.11
EURO28,8975% -0.03
STERLIN33,2551% -0.28
FRANG29,9592% -0.05
ALTIN1.681,84% 0,44
BITCOIN726.396-0.109

Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmalıyız

Yayınlanma Tarihi :
Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmalıyız

İnsan ve doğa etkileşimi bir gerçek. Çünkü insan yaşadığı yerin doğal şartlarına göre hayatını şekillendiriyor. Tarih boyunca insanlar su kenarlarına, tarıma elverişli olan yerlere yerleşim alanları kurmuşlar ve yaşamlarını buralarda doğa ile iç içe olarak gerçekleştirmişlerdir.

İnsan doğa ile iç içedir

Doğa insan yaşamını etkileyen en önemli unsurların başında gelir. Her insan içinde yaşadığı şartlara göre hayatını düzenler. Herkes doğanın içinde ve temiz hava koşullarında yaşamak ister. Bu nedenle tarih boyunca yerleşim yerleri güzel bir doğası olan ve temiz havaya sahip bölgelerde kurulmuştur. İnsan oğlu dinlenmek için doğanın sunduğu her imkanlardan faydalanmak ister. Ağaç sevgisi doğanın oluşmasına katkı sağlar. Eskiden Türkler her çocuk bir için fidan dikerek geleceklerini koruma altına alırlardı. Doğanın muhteşemliğine aşk ile yaklaşmak lazım. Doğa, her karışında bir güzellik, ayrı bir değer taşıyor. Doğaya sevgi ile yaklaşarak onu daha da güzelleştirebiliriz.

Bize tabiat ana tarafından armağan edilen doğayı aşkla, sevgiyle korumalı ve sahip çıkmalıyız. Doğa, bizim ve çocuklarımızın geleceğidir. Çocuklarımıza bırakacağımız en iyi miraslardan biri yeşil bir çevre olmalı. Çünkü doğa geleceğe ve yaşama olan en büyük armağandır. Doğayı seversek geleceğimizi de sevmiş olarak yaşamımızı sürdürürüz. İnsanlar, mutlu huzurlu bir yaşam için doğanın içinde olmalı. Çevre; “İnsanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortam” olarak tanımlanıyor.

Uygun fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel çevrenin olmaması canlı yaşamını tehdit eder. Dünyanın herhangi bir parçasında yaşayan hayvan türleri, bitkiler, ormanlar, su ve kara parçaları çevreyi oluşturan doğal unsurlardır. Bu parçalar bir düzen içindedir ve birbirine bağlıdır, birinin zarar görmesi zincirleme olarak diğerlerine de zarar verir.

Çevre, canlıların tehdidi altında

Canlıları etkileyen tüm dış etkenleri kapsayan çevre, yine canlıların tehdidi altında bulunuyor. Çevre kirliliği dünya sorunlarının başında geliyor. Gürültü, hava, toprak, su kirliliği ve başka birçok olumsuz etken canlı düzen ve dengesini sağlayan çevrenin kirlenmesine, bozulmasına neden oluyor. Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insan faktörünün önemli bir sorumluluğu var. İnsanın doğadan etkilenmesi gibi bazen de doğa insan kanalıyla değişikliğe uğrayabiliyor. Teknolojinin acımasız bir hız ile ilerlemesi ile doğanın yok olması arasında doğrusal bir orantı var. Teknoloji geliştikçe asosyal olmaya başlayan insanoğlu daha çok tüketmeye teşvik edilmekte bu da doğanın kendini yenileyebilme hızından daha hızlı doğayı yok etme hızlarına ulaşmamızı sağlamaktadır. Hayat’ın devam etmesini sonrasında daha sağlıklı ve daha uzun yaşamak istiyorsak her bireyin çok büyük bir sorumluluk ile yaşaması bilinçli olması gereksiz tüketimlerden mutlaka kaçınması gerekmektedir. Bunu başarabilirsek sağlıklı çevre geniş zengin içerikli bir doğaya ve sonunda da mutlu insanların yaşadığı bir gezegene sahip olabiliriz. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmalıyız.

YORUM YAP