DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.123.4972.947

Türklerin işini mülteciler alıyor

Yayınlanma Tarihi :
Türklerin işini mülteciler alıyor

Balıkesir’de birçok hizmet kolunda, ucuz iş gücü olarak görülen mülteciler çalışıyor. Özellikle lokantalarda çalıştırılan mültecilerin çoğu Türkçe biliyor. Mülteci çalıştıran işyeri sahipleri bu işten memnun olsa da sayısı milyonlarla ifade edilen Türk işsizi çaresizlik içinde kıvranıyor.

Yasalara göre bir yabancının Türkiye’de çalışabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından o kişi için çalışma izni verilmesi gerekiyor. Yabancı kişiye çalışma izni yalnızca işveren tarafından alınabiliyor. Yani bir mültecinin kendisine çalışma izni alma hakkı yok. Kim işletmesinde bir yabancı ya da Suriyeli çalıştırmak istiyorsa, kendi e-Devlet hesabı üzerinden işletmesi adına o yabancı kişi için başvuru yapması gerekiyor. İşverenin bir yabancı ya da Suriyeli adına çıkardığı çalışma izni ise sadece o iş yeri için geçerli.

Yani bir yabancı ya da Suriyeli için çıkarılan çalışma izni bütün iş yerlerinde geçerli değil. Yabancı kişi o işten ayrıldığı anda kendisi adına çıkarılan çalışma izni de iptal oluyor. Bir işveren kendi iş yerinde bir yabancı personel çalıştırmak istiyorsa, halihazırda 5 tane Türk vatandaşını istihdam ediyor olmalı. Aksi halde yabancı kişi için yapacağı başvuru kabul edilmiyor. Ama gel gör ki çarşıda bir çok esnaf dükkanında hiçbir izin alınmadan çalıştırılan mültecileri görmek mümkün.

Son Söz: Mültecilerin çalıştırılmaları denetlenmeli.

YORUM YAP