DOLAR 31,0578 % 0.2
EURO 33,6950 % 0.11
STERLIN 39,4534 % 0.2
FRANG 35,2732 % 0.16
ALTIN 2.035,20 % 0,90
BITCOIN 1.610.787 -0.075
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Çocuklarımıza sahip çıkalım

Çocuklarımıza sahip çıkalım

Hani bir söz vardır: “Çocuklarınıza sahip çıkmazsanız, birileri sahip çıkar” diye.

Günümüzde iletişim çok önemli. Bunların başında da aile içi iletişim geliyor. İletişimin kurulmasında anne ve babalara büyük iş düşüyor. Aile bireylerinin birbirlerini anlaması, dinlemesi birçok sorunun ortadan kalkmasına katkı sağlar.

İletişim, eş, dost ve arkadaşlarla da önemli. İnsanların birbirlerini saygı kuralları içinde dinlemesi, çok önemli. Anlama, dinleme olduğu sürece sorun kalmaz. Ortak akıl devreye girer. Makul çözüm yolu bulunur. İletişimde aileler kadar akrabalar, öğretmenler de çok önemli. Öğretmenin öğrencisini bir birey olarak görmesi, ona değer vermesi, o insanın eğitimine katkı sağlar. Davranışları şekillenir.

Saygın bir birey olarak toplum içinde yerini alır.

Dinlemesek ne olur…

Birçok ailede iletişimde sorunlar yaşanıyor. Anne baba çocuklarına zaman ayırmıyor, bu da çocuğu olumsuz yönde etkiliyor. Çocukta kendisini dinleyecek birilerinin arayışı içine giriyor. Bu durumu fırsat gören kötü niyetli kişiler, çocuğa bir şekilde yaklaşarak, onu kullanmanın yollarını arıyor. Çocuğu olumsuz işlere yönlendirerek, adeta suça teşvik ediyor. Yaşanan bu olumsuzluklar karşısında aile keşke diyor ama iş işten geçmiş oluyor.

Son Söz: Birbirimizi dinleyelim, anlamaya çalışalım.

Kaynak : Cengiz Güner

YORUM YAP