DOLAR 31,0533 % 0.14
EURO 33,6680 % -0.08
STERLIN 39,3898 % -0.06
FRANG 35,1998 % -0.05
ALTIN 2.031,04 % 0,70
BITCOIN 1.610.481 -0.943
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Deprem gerçeğini unutmamalıyız

Deprem gerçeğini unutmamalıyız

1999 yılında yaşanan büyük deprem, geçmişte yaşanan tecrübelerden ders alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştı. Deprem sonrasında yeni binaların yapımıyla ilgili önemli düzenlemelere gidilmiş ve bazı katı kurallar getirilmişti.

Yaşanan bu gelişme ile yeni inşa edilen binaların daha sağlıklı ve dayanıklı olması sağlanmıştı. Hatta her ilin depremsellik haritası çıkarılmış, buna göre tedbirlerin alınması sağlanmıştı. O zamanda tüm binaların depreme dayanıklılıkları ile ilgili tespit çalışması yapılması ve dayanıksız binaların yıkılması kararı alınmıştı. Gel zaman git zaman deprem gerçeğini yeni bir deprem oluncaya kadar unuttuk.

Geçen süreçte 1999 yılının 17 Ağustos’unda, Kasım ayının 12’sinde anma etkinlikleri düzenlenerek deprem gerçeği hatırlatıldı. Artık şu gerçekle yüzleşmeden kaçmamalıyız.

Deprem bir doğa olayıdır ve engellemek mümkün değildir. Bu gerçek karşısında yapılması gereken şey gerekli önlemleri almak, sağlam binalar yapmaktır. Şunun da altını çizmekte fayda var: depreme hazırlık hep öncelikli gündemde olmalıdır. Günümüze kadar plansız yapılaşma, imar afları yaşandı.

Şimdi Kahramanmaraş ve çevresinde yaşanan depremi konuşuyoruz. Yeni bir depreme kadar bu yaşanan depremi unutacağız. Şunu yinelemekte fayda var deprem gerçeğini de unutmamalı ve unutturmamalıyız. Bu konuda katı kuralların konması gerekiyor. İnşaat konusunda her şey para olmamalı. Bina güvenliği öncelikli olmalı.

Son söz: Deprem değil, güvensiz bina öldürür.

Kaynak : Cengiz Güner

YORUM YAP