DOLAR 31,1186 % 0.25
EURO 33,7826 % 0.43
STERLIN 39,4451 % 0.18
FRANG 35,3430 % 0.3
ALTIN 2.034,48 % 0,09
BITCOIN 1.606.113 -1.27
Yayınlanma Tarihi :

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

Türkiye Avukatlar Birliği’nin, illerdeki baroların aynı çatı altında toplanması düşüncesiyle; 5 Nisan 1958 tarihinde tüm Baro Başkanları İzmir Ticaret Odası Toplantı Salonunda toplanarak, iki günlük çalışma yapmışlardır.

5 Nisan 1958 tarihinde yapılan toplantı tutanaklarından 2 karar çıkmıştır.

  1. Türkiye’deki Baroların Bir Üst Kurulda Toplanmaları (Alınan kararda Türkiye Barolar Birliği ismi kullanılmamıştır)
  2. Her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanması

Bu kararlara istinaden; 1136 sayılı Avukatlık Yasasının geçici 10. Maddesine uyarınca Türkiye Barolar Birliği kurulmuş, 9 Ağustos 1969 tarihinde Ankara da ilk kez Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapılmıştır.

5 Nisan 1958 tarihinde toplanan Türkiye Baroları’ nın toplantı gününü 5 Nisan olarak seçmesinin, bu olaydan 70 yıl önce yani 5 Nisan 1878 tarihinde İstanbul Barosu’nun (Cemiyeti Daime) ilk Genel Kurulunu gerçekleştirmiş olması ile aynı güne denk gelmesi arasında bağlantıya ilişkin kesin bir bilgi olmasa da bazı kaynaklarca bu tarihin esas alındığı tahmin edilmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanında, hukuk ve adalet için mücadele veren, adalet, insan hakları, hukuk devleti ve demokrasinin savunucuları olan avukatlar için her yıl aynı tarih, ‘Avukatlar Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Kökeni Fransızcadan dilimize yerleşen Avukat kelimesinin T.D.K.’ye göre anlamı şu şekildedir:

“Hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı, korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse.”

1500 yıl önce yazılan Codex Justinianus (Justinianus Kanunları)’da Avukat; “O, ailesini ve vatanını savunurken canını feda etmekten çekinmeyen bir cengâverden daha az yararlı değildir.” şeklinde anlatılmaktadır.

1813 yıllarında Fransız Başbakanı d’Aguesseau; “Avukatlık her zaman olduğu gibi günümüzde de bir ilim ve sanattır ve yargıçlık kadar eski, fazilet kadar asil ve adalet kadar gereklidir.” şeklinde ifade etmiştir.

Avukat, hukuki bilgi ve tecrübelerini ortaya koyarak kişilerin haklarına kavuşmaları ve uğradıkları haksızlıkların giderilmesi bakımından onlara taraf temsilcisi olarak yardımda bulunurken aynı zamanda adaletin gerçekleşmesine de hizmet etmektedir.

Bir toplumda adalet sağlandığında o toplumda huzur sağlanır. Adalete ulaşmada ve haklarımızı koruma ve savunmada ise avukatların önemi yadsınamaz derecede önemlidir. Bir hukuk devletinde avukat, hem adalete hem de hak ve özgürlüklerini savunmakla yükümlü olduğu yargılamaya tabi kişiler için de vazgeçilmezdir. Kısacası Avukat; halkın hak arama özgürlüğünün teminatıdır diyebiliriz.

En temel insan haklarından olan, ‘Adil Yargılanma Hakkı‘nın korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için bilgili, yetenekli, güvenilir, bağımsız ve tarafsız yargıçlar kadar, yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde, bağımsız, bilgili ve de yürekli avukatlara da gereksinim vardır. Avukatlar “hukukun korkusuz şövalyeleri” ( Harstrang )  olmak durumundadırlar.

Avukatların giydikleri cübbe ile üzerlerinde onurlu mesleklerinin sembolünü taşırlar. Avukatların cübbe giyme zorunluluğu olmasının ve bu cübbenin tek tip olmasının sebebi avukatların kanunlar önünde eşitliği temsil etmesindendir.

Cübbe adaletin renklerini ve sembollerini taşır. Avukatlık cübbesinin ana rengi siyahtır. Bunun sebebi mesleğin ağırlığı ve adaletin renginin siyah oluşudur. Adaletin renginin siyah oluşu ise siyah rengin hiçbir rengi içermemesidir. Cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını simgelerken, kırmızı kısımları ise ceza davalarını simgeler. Yakadaki sarı şeritler ise idari davaları temsil etmektedir.

Yargı kimseden emir almayacağı, bağımsız ve tarafsız olması gerektiği için kimsenin önünde iliklenmesin diye cübbenin düğmeleri yoktur. Öte yandan; yargı, kamu hizmeti olduğu için de cübbenin cebi de yoktur.

Hukuku üstün kılmak için, adaletin güçlüden yana değil haklıdan yana olması için savaşan ve bu onurlu mesleği icra eden başta canım babam olmak üzere tüm avukatların, Avukatlar Gününü saygıyla sevgiyle kutlarım.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP