DOLAR 31,1235 % 0.27
EURO 33,8187 % 0.55
STERLIN 39,5127 % 0.35
FRANG 35,4068 % 0.48
ALTIN 2.033,06 % 0,02
BITCOIN 1.609.108 -1.181
Yayınlanma Tarihi :

MAYIS’IN ONDOKUZU

MAYIS’IN ONDOKUZU

19 Mayıs 1919 tarihi Türk Milletinin kaderini belirleyen, Milli Mücadelenin ve Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih olması nedeniyle Türk Milleti için yeni bir başlangıçtır. Milli bağımsızlığa, çağdaşlaşmaya ve demokratikleşmeye giden ilk adımdır…

Mustafa Kemal, Samsun’da Rum ve Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması için Osmanlı Hükûmeti tarafından 9. Ordu müfettişi olarak atanması üzerine İstanbul’dan Samsun’a doğru Bandırma Vapuru ile başlayan bu yolculuk Milli Mücadelenin fitilini ateşleyecek umutların ve fikirlerin yolu olmuştur.

16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan Bandırma Vapuruna binerken Millî Mücadele’nin ilk emrini vermişti. Ağzından dökülen iki kelime başlatmıştı her şeyi: “Hedefimiz Karadeniz.”. Ve üç yıl sonra da her şeyi bitirecek iki kelime daha dökülecekti ağzından: “Hedefimiz Akdeniz…”

Mustafa Kemal ve arkadaşları; takip eden İngiliz torpido gemisine izini kaybettirerek sert bir havada dalgalı bir denizde geçen zorlu yolculuğun ardından  Samsun’a varışlarında rıhtımda heyecanla bekleyen kalabalık tarafından bayram havası içinde karşılanmışlardır.

Samsun’da başlayan Milli Mücadele, Havza, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara… derken adım adım Anadolu’nun her köşesinde devam etmiştir. Taa ki zafere ulaşıp Türkiye Cumhuriyeti kurulana kadar…

Mustafa Kemal,  Zübeyde Hanım’a göre Selanik ağzında “buzlu kırk” denilen kışın en soğuk günlerinde doğmuştu. Ama O doğum gününü soranlara “19 Mayıs kabul edin” diyordu.

Türk milletini uzun bir uykudan uyandırmış, binlerce bedenin yardımıyla Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. O yolda canını feda eden herkesin; hatta Türkiye Cumhuriyeti’nin bile doğum günü 19 Mayıs 1919, doğum yeri Samsun’du. Koskoca bir devrin kapandığı ve bembeyaz bir sayfanın açıldığı gündü o gün. .

Bu uğurda çok kan dökülmüş, çok can verilmişti. Bu millet öleceğini bile bile yürümüş ve durmadan yürümüştü bu yolda. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve fikirleriyle, binlerce umut, azim ve fedakârlıkla…

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözü, konuşmalarında gençliğin bu ülke için ne kadar önemli olduğunu sıklıkla vurgulamaştır. .20 Haziran 1938 tarihli kanun ile milli bayram olarak kutlanmaya başlanan 19 Mayıs’ı Türk Gençliğine armağan etmiştir. Uzun yıllar “Gençlik ve Spor Bayramı” adıyla kutlanan bayram, Atatürk Yılı kabul ve ilan edilen 1981 yılında yapılan değişiklikle “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Atatürk’ün anlattığı bir anısı ile sözlerimi tamamlamak istiyorum.

19 Mayıs’ın milli bayram olarak ilan edildiği gün 1938’de hastaydı ama gülümseyerek söyle diyordu;

Anadolu’nun dağ başlarını tekerleklerine çuval doldurduğumuz kırık dökük otomobillerle aşarken, yanımda arkadaşlarıma bu marşı söylemeyi adet edinmiştim.

Dağ başını duman almış

Gümüş dere durmaz akar

Güneş ufuktan şimdi doğar

Yürüyelim arkadaşlar

İşte bu sözler özgürlüğe, bağımsızlığa, cumhuriyete, demokrasiye, hukuka, bilime, sanata, akla mantığa atılan adımların sözleriydi. Gençlik Marşıydı…

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP