DOLAR 31,1214 % 0.26
EURO 33,8075 % 0.52
STERLIN 39,5070 % 0.33
FRANG 35,4071 % 0.49
ALTIN 2.034,57 % 0,10
BITCOIN 1.610.159 -0.946
Yayınlanma Tarihi :

TURİZM HAFTASI VE BALIKESİR’DE TURİZMİN ÖNEMİ

TURİZM HAFTASI VE BALIKESİR’DE TURİZMİN ÖNEMİ

Ülke ekonomisine katkısı bakımından bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm, bir ülkenin en önemli milli değerlerindendir.

Ülke dışından veya ülke içinden insan gruplarının tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak turizm denir. Yurt dışından gelenler dış turizm, yurt içinden gelenler ise iç turizmi oluşturur.

Ülkelerin kalkınması ve dünya çapında tanınması için en etkili yol turizmdir. Turizmi etkili şekilde kullanan ülkeler dünya çapında daha bilinir olup, kültürlerini de farklı ülkelere taşıma imkânı bulurlar. Bu nedenle Turizm’in yılda bir hafta da olsa özel olarak ele alınması çok önemlidir.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası “Turizm Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Coğrafi konumu bakımından 4 mevsimin aynı anda yaşanabildiği ülkemizde  aynı anda kış turizmi ve yaz turizmine uygun alanlar mevcuttur. Ülkemiz hem tarihi güzellikleri, hem doğal güzellikleri ve hem de kültürel zenginliği ile eşine az rastlanır ülkeler arasındadır.

Memleketimiz güzel Balıkesir’imiz de yüzyıllardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış köklü tarihe sahip bir şehirdir. Kültürel ve tabii güzellikleri, Marmara ve Ege denizine kıyısı bulunan coğrafi konumu, iklim yapısı bitki örtüsü ile zengin bir turizm potansiyeline sahiptir.

Türkiye’nin ilk turizm merkezinin Erdek olması Balıkesir’in turizm sektöründeki yerini ve önemini ortaya koymaktadır. Kapıdağ yarımadasında bulunan Erdek’te deniz turizmi ile başlayan Turizm sektörü, Gönen, Bigadiç, Sındırgı, Edremit ilçelerinde termal turizmin yoğunlaşması ile çeşitlilik göstermektedir.

Ayvalık ta, irili ufaklı 22 civarı adadan en büyüğü olan, Cunda adası 1964 yılında bir köprü ile Ayvalık’a bağlanmıştır. Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği taşır. Diğer adalar ise 1995 yılında milli park ilan edilerek yerleşime kapanmıştır.

Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için Sarımsaklı plajının altın kumlarıyla süslendiği Ege Denizinin berrak sularında yüzmek, Badavut kıyılarının bakir plajlarında dinlenmenin keyfi vazgeçilmezdir.

Şeytan Sofrası olarak bilinen seyir tepesinde her günbatımı adeta görsel şölene dönüşür.

Tarih boyunca hep ilklere sahne olan Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Akçay, Güre, Altınoluk körfezin incileridir…

M.Ö. 1443 yıllarında Mysia bölgesi halkı tarafından kurulan ve daha sonraları Lidya Kralı Krezüs’ün kardeşi Adramys’ten adını alan Adramytteion, Burhaniye’de bulunan Ören İskelesinin 8 km çapındaki alanda bulunan ve Eski Edremit olarak adlandırılan yerleşim yeridir.

O dönemde bölgedeki tek Anayasa Mahkemesi’nin burada olduğu ve kentin Hukuk Merkezi olarak anıldığı tarih kitaplarında geçmektedir.

Bugün İskele’de oturup çayınızı yudumlarken karşınızdaki, Homeros destanında İda olarak geçen ve mitolojik olaylara ev sahipliği yapan yeryüzündeki cennet Kazdağları’nın görkemi hayranlık uyandırıcıdır.

Kazdağlarında; Hera, Afrodit ve Athena arasında yapılan tarihin ilk güzellik yarışmasının büyüsünü hala hissetmek mümkün.

Eğer siz de Kazdağları’nda trekking yapmak isterseniz; yemyeşil doğasıyla, yerin üstünün “altın” dan daha değerli olduğunu sessiz çığlığıyla haykıran yeşil altın, zeytin bahçelerinden geçip birbirinden güzel endemik bitkinin kokusunu içinize çekme şansını yakalayabilirsiniz.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP