DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.964.236 0.653
Yayınlanma Tarihi :

Geleceğe yatırım tasarrufla olur

Geleceğe yatırım tasarrufla olur

Tasarruf geleceğe yatırım yapmak demektir. Bugün ihtiyacımız olanı alıp gereksiz yere para harcamaktan geri durmamız geleceğe olan yatırımımızdır. Büyüklerimiz yastık altı tabir ettikleri kötü gün parası olarak saklanır. Başımıza bir şey geldiğinde yastık altından para çıkarak hayatımızın kolaylaşmasını sağlar. Sahip olduğumuz parayı ve eşyaları idareli kullanmaya tasarruf denir. Geleceğe olan yatırımda ihtiyacımız mutlaka olacaktır.

Tasarruflu olmak bizim için önemlidir. Sahip olduklarımızın değerini bilerek doğru harcamalarda bulunup bütçemize destek oluruz. İsraftan uzak olup yaşamamıza kolaylıkla devam ettirmemiz mümkün olur. İyi, rahat ve refah yaşam tasarrufla beraber gelir.

Herkesin belli düzeyde bir geliri bulunur. Gerektiğinden fazla harcamak bütçemizi eksiye doğru düşürerek sorun yaşamamıza sebep olabilir. Elimizdekilerin değerini bilerek bütçemize sahip çıkmamız önemlidir. Kötü sürprizlerle karşı karşıya kalabileceğimizi de düşündüğümüzde tedbirli hareket etmekte fayda olmaktadır. Maddi anlamda bütçemizi korumalı ve harekete geçerek karar verebiliriz. İnsan olarak hepimizin istekleri olur ama harcamamıza dikkat edersek sıkıntılarımızı azaltabiliriz.

Tasarruflu olmak fidana benzer, biz tasarruf yaptığımız sürece büyür ve güçlenir. Gün gelir büyüme gelişerek meyve vermeye başlayarak birikimlerimiz güçlenerek bütçemize değer katar. Zor zamanlarımızda bize en büyük destek tasarruf sayesinde olur.

Yarın başımıza ne geleceğini kimse bilemez. Bugünden hazırlığımızı yaparsak yarına hazırlıklı girmiş oluruz. Tasarruflu olmanın önemini parayı zar zor kazanan insan bilir. Alın teri dökmeden gelen paranın değeri bilinmediği gibi tasarrufu da yapılmaz.

Tasarruf nasıl yapılır? Evimizde enerji doğru şekilde kullanabiliriz. Lambaları gereksiz yere açmayarak kapalı olan elektronik aletlerin fişlerini çekmeliyiz. Zamanımızı doğru şekilde kullanarak zamandan tasarruf yapmış oluruz. Paramızı idareli şekilde kullanmak yatırım yapmak için en doğru zamandır, yarın öbür gün bir şey olduğunda ihtiyacımız olan parayı tasarruf yaparak biriktirmiş olacağız.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP