DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.126.5923.084

Hoş geldin Ramazan

Yayınlanma Tarihi :
Hoş geldin Ramazan

Ramazan güzellik ve bereketin ayıdır. Dinimizde önemli aylardan olup on bir ayın sultanı kabul edilir. Ayların en mübareklerinden olarak tüm İslam dünyasının coşku ile karşılandığı zamanlardandır. İnsanların birbirleri ile kaynaşmasını sağladığı gibi yardımlaşma ve dayanışmanın en yoğun şekilde yaşandığı dönem olmaktadır.

Müslümanlar için oruç tutmanın ayı olup, sahur vaktinden iftara kadar geçen sürede sabrederler. Nefisler terbiye edildiği gibi Allah rızası kazanmak istenir. Gün boyunca aç kalanlar akşam ezan ile birlikte orucunu açarak yemek yerler. İnsanların gün boyunca kötülüklerden uzak durarak nefislerini terbiye etmektedir. Şeytanların bağlandığı ve dünya kötülükten korunduğu zamandır. Bereketin bol olduğu, insanların birbirleri ile yardımlaşabildiği alanlardandır. İnsanlar birbirlerine iyilik yaptığı, ihtiyacı olanları gerektiğinde kendi evlerinde misafir ederek ağırlarlar. Hayırlar ve bereketin bol olduğu ayda insanların birbirlerini tanımaları sağlar. Kaynaşmaları sayesinde birbirlerine yakınlık gösterip insanlar arasındaki bağlar kuvvetlenir.

Orucun beden sağlığının yanında ruh sağlığı üzerinde de önemli etkileri vardır. Her şeyden önce oruçlu kişi kendisini daha huzurlu ve mutlu hisseder. Oruçlu iken insanları kırıp incitmekten imtina eder. Kendisini Allah’a daha yakın hisseder. Uzun süre aç ve susuz kalarak sabrı öğrenir ve kendisine olan güveni artar. Tüm bunlar, kişinin daha mutlu bir hal almasını sağlar.

Ramazan ayı, aynı zamanda yardımlaşma ayıdır. Bu ayda, varlıklı olanlar, yoksullara yardımlarda bulunup onları mutlu eder. Yardımlaşma ve dayanışma duygusu insanlar arasında yayılır. Zenginler, yoksulların halinden anlar. Böylece insanlara iyilik yapmanın, onlara yardım etmenin önemi daha çok anlaşılır.

Hem bedenimize hem de ruhumuza büyük faydaları olan oruç ibadetini elbette tutmalıyız. Oruç tutarak Allah’ın rızasını kazanmış oluruz. Karşılığında ise büyük bir mükafat olan cennetle ödüllendiriliriz.

YORUM YAP