DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.982.500 1.594
Yayınlanma Tarihi :

HAYATIMIZI KARARTANLAR

HAYATIMIZI KARARTANLAR

Yüce Dinimiz İslam, insanların dünya ve ahiret huzur ve mutluluğu için gönderilmiş bir dindir. Kur’an-ı Kerim, bu gayeye ulaşabilmek için dinin, aklın, neslin, canın ve malın korunmasını emretmekle kalmamış bir takım hayati prensipler ortaya koymuştur.

Dünya ve ahiret mutluluğumuzu engelleyen ferdî, ailevî ve toplumsal huzursuzluklara yol açan, kimi zaman taklit, kimi zaman özenti, kimi zaman kötü arkadaş kimi zaman da bir defadan bir şey olmaz denilen başta alkol, uyuşturucu ve kumar olmak üzere her türlü zararlı alışkanlıkları ise yasaklamıştır.

Kesinlikle bilinmelidir ki, Yüce Rabbimizin helal kıldıkları yararımıza, haram kıldıkları ise zararımızadır. Bir kere kullanmakla bir şey olmaz diyerek başlanan zararlı maddelerin pençesine düşenlerin bir daha bunlardan kurtulması kolay olmamaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki, uyuşturucu vb. maddeleri kullanmak sadece insanın cebini değil ayni zamanda insanın aklî dengesini, beden sağlığını, sinir sistemini, ahlakını, vaktini de alt-üst etmektedir. İnsanı Allah’ı anmaktan, ibadetten, çalışmaktan alıkoyar, insanlar arasında kin ve düşmanlığın yayılmasına sebep olur. Yüce değerleri körleştirir.

Bu durumdaki kimseler Allah’ın en büyük lütfü olan iradelerini kullanamaz, kendilerine sahip çıkamaz, kâr ve zararlarını ayırt edemezler. İçki, kumar ve uyuşturucu düşkünlerinin bütün kazançlarını ve servetlerini hatta çoluk çocuklarının nafakalarını bir gecede tükettikleri bir gerçektir. Bu kötü alışkanlıklar yüzünden nice insanların huzursuz olduğu ve nice ocakların söndüğü herkesçe bilinmektedir.

Bu yüzden sakat kalanlar, katil olanlar, iflas edenler, intihar edenler, cezaevlerinde ömürlerini tüketenler sayısal olarak küçümsenmeyecek kadar fazlalaşmıştır. Ancak hal böyle iken üzülerek ifade edeyim ki günümüzde alkol ve uyuşturucu felaketi her gün biraz daha yaygınlaşırken, kumar hastalığının ilk basamağı niteliğinde olan ve çeşitli oyun aletleri ile şans oyunlarının oynandığı salonların sayısı çığ gibi büyümektedir.

İnsanı insan yapan, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden birisi de onun sorumluluk sahibi bir varlık olmasıdır. İnsanın kendine karşı sorumlulukları olduğu gibi, çevresine ve yaratıcısına karşı da sorumlulukları vardır. İnsan, sosyal bir varlıktır. Çevresiyle uyum içinde olması, ancak akıl ve zihin sağlığı ile mümkündür. Aklın ve zihnin en büyük düşmanı olan zararlı alışkanlıklar, insanın uyum gücünü zaafa ve iflasa götürmekle, onu çevresinden, aileden ve toplumdan kopararak yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuzca bir hayata mahkûm etmektedir. İnsanı adeta yaşayan bir ölü haline getirmektedir.

Rabbimizin en büyük lütfü olan aklımızı devre dışı bırakan, bizi bizden alan, düşmanımız olan şeytanın maskarası haline getiren bu alışkanlıkların manevî hayatımıza da çok ciddi zararları vardır. “Şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık,  vazgeçtiniz değil mi? ayet-i kerimesi, zararlı alışkanlıkların manevî hayatımıza nasıl zarar verdiğinin en büyük kanıtıdır.

Allah’a gönülden inanan bir Mü’min, zararlı alışkanlıkların her çeşidinden sakınmalıdır. Aile ve çocuklarına sahip çıkmalıdır.  Geleceğimizin teminatı olan yavrularımıza ve gençlerimize güzel örnekler olalım. Onların nerelere girip çıktıklarına, kimlerle arkadaşlık yaptıklarına dikkat edelim. Onlarla sağlam ilişkiler kuralım. Unutmayalım ki onları Kur’an ve Efendimiz (s.a.s)’in model kişiliğiyle tanıştırmak, gençliği zararlı alışkanlıklardan korumanın en kestirme ve en kesin yoludur

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP