DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.955.692 0.514
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

Kedilerde tüy dökümünü bir hastalık olarak değil belli başlı sorunların  belirtisi olarak yorumlamamız gerekmektedir. Sağlıklı ve hareketli hayvanlarımızda fizyolojik olarak dönemsel geçişlerde görülen tüy dökümünün yanında çeşitli metabolik ve dermatolojik problemlerin varlığında da  oluşan tüy dökümünün ayırt edilmesi gerekmektedir.

Tüyleri parlak ve sağlıklı hayvanlarımızda yılda iki defa özellikle de mevsim geçişlerinde görülen tüy dökülmesinin olağan bir durum olduğunu hatta bu durum sonucunda daha da güçlü, sağlıklı ve parlak bir deri örtüsüne sahip olacaklarını unutmamamız gerekmektedir.

Fakat bu mevsimsel tüy döküm dönemlerinin dışında olağan dışı bir tüy dökülmesi  gözlemlendiğinde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktaların olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Pratikte hayvan sahiplerinin en fazla hata yaptığı noktaların başında kedinin yaş, ırk, cinsiyet ve kilosuna uygun olmayan mama tercihlerinin  orta vadede meydana getirdiği zayıf ve cılız tüylerin zamanla dökülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mamalarından dengeli ve yeterli vitamin ve minerali alamayan hayvanlarımızın doğal olarak ta tüy örtülerinin yeterince beslenememesi sonucunda tüylerinin dökülmesi ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Bunun yanında deride meydana gelen mantar enfeksiyonlarının varlığı da kedilerde ki tüy dökülmesi sebeplerinin başında gelmektedir. Başlangıçta kuru ve sağlam bir deri varlığında anlam verilemeyen tüy dökülmesi olayı 1-2 hafta içinde deride meydana gelen kabarık ve deri dökülmeleri sonucunda mantar enfeksiyonu kaynaklı bir durumun habercisi olabilmektedir.

Obez olarak tabir ettiğimiz ya da kilo fazlalığı olan kedilerde uygulanan diyet programları da yeterli alınamayan besin maddelerinin yol açtığı tüy dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu tarz diyete tabi tutulan kedilerde tüy dökülmesinin önüne geçebilmek için  A ve E vitaminlerince zengin preparatların kullanılması son derece önemlidir.

Özellikle gününün büyük bir bölümünü yalnız geçiren kedilerde yalnızlığa ve oluşan strese bağlı olarak fazlaca yalanma sonucu başlangıçta bölgesel daha sonrası içinde tüm vücutta gözlenen tüy dökülmeleri ile karşılaşabiliriz.

Tüy dökülmesine neden olan diğer bir durum ise uzun tüylere sahip olan kedi ırklarında yapılan traşlar kedileri strese sokmakta ve olağan dışı bir tüy dökülmesinin gözlenmesine sebep olabilmektedir.

Kedilerin hamilelik, doğum sonrası ve yaşlılık gibi hormonal dengelerinin bozulduğu dönemler de tüy dökülmelerinin artış gösterdiği  bunun yanında çiftleşme dönemlerinde de aynı olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Sürekli olarak gürültülü ve stresli ortamlarda yaşayıp sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmayan hayvanlarda benzer durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Taze su ve mamaya ulaşmada sıkıntı yaşayan hayvanlarda da tüy dökülmesi olayı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Kedilerimize istedikleri zaman ulaşabilecekleri taze su ve mama ya ulaşmaları noktasında önem gösterilmelidir.

Tüy dökülmesinin hayvan sahipleri kendi yaşam alanlarının kirlenmesi  olarak görürken aynı durum veteriner hekimler içinse oldukça farklıdır. Tüy dökülmesine eşlik eden yalanma sonucunda kedilerimizin midesinde biriken tüylerin zamanla yumak haline gelerek tıkanmalara ve mide bağırsak sisteminde oldukça önemli rahatsızlıklara sebebiyet vererek istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabileceğini unutmamamız gerekmektedir.

Söz konusu sıkıntı ile karşı karşıya kalmamak adına kedilerimize belirli aralıklarla omega yağı içeren preparatları bununla birlikte balık yağı içerikli vitamin ve mineral takviyelerinin verilmesi korunma ve mevcut durumun önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Kaynak : Özgür Fındıklı

YORUM YAP