DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.955.692 0.514
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

TENDİNİT ve BURSİT

TENDİNİT ve BURSİT

Tendonlar, kasların incelerek bağ halini alıp, kemik üzerine tutundukları yapılardır. Aşırı kullanmaya bağlı olarak bu bağlanma noktalarında inflamasyon ve ödem gelişebilir. Tendonda iltihap görülmesine ‘tendinit’ adı verilir ve bu durum ani gelişerek, eklem etrafında ciddi bir ağrıya ve hassasiyete sebep olur. Tendinit, vücudun herhangi bir yerindeki tendonda oluşabilmesine rağmen bu durum genellikle baş parmak, dirsek, omuz, diz, bilek ve topuktaki tendonları etkiler. Eklem dayanıklılığını kaybeder ve etkilenen alanda şişme ve kızarıklık gözlenebilir. Fizik tedavi, ağrı kesiciler ve dinlenme ile tedavi edilebilir. Bazen tendinit çok şiddetli olur ve tendonu tamamen yırtabilir. Bu durumda tedavi için ameliyat gerekir.

Belirtiler oluştuğu yere göre değişiklik gösterir. Omuzda kolun üst tarafı ve göğüsü de etkileyen omuz ağrısı görülür. Ağrı geceleri daha da dayanılmaz hale gelir. İlerliyen durumda donuk omuz gelişebilir. Dirseğin dış kısmında, tenisçi dirseği denilen rahatsızlıktan yakınılıyorsa ağrı hissedilebilir. Bu ağrı bileğe ve ön kola doğru da uzanabilir. Dirseğin iç kısmında oluşan şiddetli ağrı ise ‘golfçü dirseği’ hastalığının bir işareti olabilir. Diz kapağının aşağısında görülen ağrı ‘koşucu dizi’ hastalığının işaretidir. Aşil kirişi iltihabında ise topuğun arka kısmında bir ağrı hissedilir. Çoğu durumda tendinit kendi kendine tedavi edilebilecek bir durumdur. Ancak geceleri sizi uyutmuyorsa, ağrı artıyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tedavinin amacı iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmektir. Etkilenen tendonların dinlendirilmesi veya sabitlenmesi gerekebilir. Bunun için atel kullanabilirsiniz. Sıcak ya da soğuk kompres uygulamak da iltihabı azaltmada faydalıdır. Doktorun uygun gördüğü durumlarda ağrıyı kontrol altına almak için tendon zarına steroid enjekte edilebilir. Uygun ilaçlar kullanılabilir. Fizik tedavi ile tendonlar ve kaslar gerilerek güçlendirilip, hareket kabiliyetinin geri kazandırılmasına olanak sağlanır. Bu durum da iyileşme ve gelecekteki hasarlanmaların önlenmesi sağlanır. Hasarın büyük olduğu durumlarda ameliyat bir seçenek olarak düşünülebilir. Ameliyat, genellikle iltihaplı dokunun alınarak ağrının hafifletilmesi amacı ile yapılır. Düzenli egzersiz ile kas kütlesini artırmak, egzersizden önce ısınma hareketlerini mutlaka yapmak, sürekli tekrar eden hareketleri azaltmak, masa başında çalışırken doğru duruş ve oturma tekniklerini öğrenerek uygulamak, çalışırken ya da spor yaparken uygun materyaller kullanmak hastalığı önleyici yaklaşımlardır.

Bursalar kemik, kas, tendon ve deri gibi hareketli yapılar arasında bir yastıkçık görevi gören küçük kese şeklindeki dokulardır. Bursitler eklem bölgelerinde ağrılı şişlikler olarak karşımıza çıkabilir. Bunların iltihaplanması çok ağrılıdır ve bursit olarak adlandırılır. Bursitin en yaygın nedeni eklemin aşırı kullanılması ya da bursanın direk darbe almasıdır. Genel nedenleri arasında; klavye kullanırken uzun süre aynı hareketin sürdürülerek yazının yazılması, kesme/doğrama gibi işlerin ardı ardına yapılması ve hatta maraton benzeri uzun süre yapılan yürüyüşler, makas, pense gibi sıkıştırmalı el aletlerini uzun süreli kullanmak, tenis ve benzeri sporları yaparken sürekli backhand tarzı vuruşları tercih etmek olarak sıralanabilir. Gut, diyabet, kan ve böbrek hastalığı olan kişilerde genellikle bu hastalık daha sık görülmektedir. Hastadan alınan iyi bir tıbbi geçmiş ve yapılacak dikkatli bir fizik muayene ile tanı konulabilir.

Tendinitte tendon veya tendon kılıfı boyunca belirli noktalarda hassasiyet tespit edilir. Tendonun bağlı olduğu kasa, bir dirence karşı hareket yaptırıldığında ağrı ortaya çıkar. Marangoz, bahçıvan, müzisyen ve atlet gibi meslek gruplarında bursit ve tendinit daha sık görülmektedir. Tedavi nedene bağlıdır. Genel tedavi prensibleri; istirahat, soğuk uygulama, ilaçlar, steroid enjeksiyonları, bandajlama, ekleme binen yükü azatmak amacıyla ortezler kullanmak, güçlendirme ve germe egzersizleri yapmak olarak sayılabilir. Egzersiz yapmadan önce ısınma ve germe hareketleri yapmaya özen göstermek, spor ve egzersizin çok hızlı yapılmasından kaçınmak, egzersizlere uzun süre ara verip tekrar başlamak, doğru malzeme ve spor aletleri kullanmamak tendinit ve bursite neden olabilir. Tendinit ve bursit  hem gençlerde hem de yaşlılarda oluşabilir.  Olası kemik sorunlarının dışlanması için röntgen filmi çekilebilir. Ultrasonografi tendon iltihabını gösterebilir, dinamik olarak hareketlerde anormallik olup olmadığı belirlenebilir. MR görüntüleme ise yumuşak doku sorunlarını göstermede başarılı bir yöntemdir. Fizik tedavide; TENS, ESWT, ultrason, lazer terapisi, atel kullanımı, bandajlama ve kasa uygun egzersizler verilir. İyileşme birkaç hafta ya da ay sürebilir. Ayrıca tedavi seansları sonrasında dokuları dinlendirecek kinezyolojik bantlama teknikleri ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır. Ağrısız günler dileğiyle…

Kaynak : Özden Certel

YORUM YAP