DOLAR 31,0533 % 0.14
EURO 33,6680 % -0.08
STERLIN 39,3898 % -0.06
FRANG 35,1998 % -0.05
ALTIN 2.031,04 % 0,70
BITCOIN 1.610.481 -0.943
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Uzaktan!!!

Uzaktan!!!

Eğitim bilimi; Çocukları ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine , kişiliklerini geliştirmelerine , okul içinde veya dışında , doğrudan ya da dolaylı yardım ve terbiye etmesidir.

Çocuklarımıza ilk okuldan başlayıp lise çağlarına kadar gerek eğitimciler gerek ise aileler , dershaneler, özel kurum ve kuruluşlar hep yüzyüze eğitimi önermiştir. Yüzyüze eğitimin çocuklar üzerinde daha etkili olduğunu, bu tip eğitimlerin çocukların daha başarılı olduklarını istatistiksel olarak kanıtlamıştır.

Buraya kadar yüzyüze eğitimin faydalarından , çocuklarımızın kazanımlarından bahsettik.

Bir de uzaktan olan eğitimsizliğe bakalım;

Ülke olarak yaklaşık 2 yıl boyunca covid-19 sebebiyle  uzaktan eğitime birebir şahit olduk.

Hatta kimi zaman uzaktan eğitimin üzücü örneklerini  sosyal medyada  ‘komikmiş’ gibi izledik. Arkadaşları ile dışarıdayken canlı derse bağlanan öğrencilerimiz , evde kamerayı açmadan masasında değil de yatarak ders dinleyen öğrencilerimiz , canlı derste olduğunu unutacak kadar konudan uzaklaşmış mikrofonu açık unutarak ahlaksızca konuşmalar yapan öğrencilerimize şahit olduk.

Maalesef covid-19 sebebiyle tecrübe ettiğimiz bu uzaktan eğitim süreci bizi fazlasıyla geriletti ,  asosyalleştirdi  ve disiplinsizleştirdi…

Ve yine daha kötü bir felaket sonucundan dolayı aynı durumla karşı karşıya kaldık. Yine bir uzaktan eğitim süreci ve maalesef bu düzene ayak uyduramayan yeni nesil büyüyerek artmakta.

Bu güzel çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için bu duruma alıştırmaktansa farklı alternatif çözüm yolları üretmeliyiz diye düşünüyorum.

Çocuklarımız ve onların eğitimleri her zorlukta kolayca kestirip atılmamalı.

Bu ‘eğitimsizlik, bu başıbozukluk, bu kendini bilmezlik daha nerelere varacak?..’

Kaynak : Evren İnan

YORUM YAP