DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN726.838-0.143

El-Fatır

Yayınlanma Tarihi :
El-Fatır

Genel olarak, “Yaratan, yoktan var eden, varlıkları gayet mükemmel şekilde yoktan var edip yaratan, ilk yaratılışın sahibi” olarak anlamlandırılan El-Fatır esması, çoğu zaman El-Halik esması ile birlikte zikrediliyor.

Yaratılış olayının bütün boyutlarını kuşatan ilahi isimler olarak, insanın tecessüsüne istikamet verip, merakını tatmin imkanı sunan ‘El-Halik’, ‘El-Bedi’ ve ‘El-Fatır’ esmaları, bu bakımdan aynı anlamı işaret ediyor gibi görünse de farklı manalar taşımaktadır.

Bu üç esmanın sözlük anlamlarından ziyade, yaratılış olayının boyutlarının bilinmesi ve o boyutlar içinde değerlendirilmesi gerekir. Çünkü yaratılış, bir bütünü oluşturan olaylar dizisidir. Onun içindir ki bahsi geçen üç isim, yaratılışın farklı safhalarında karşılık bulur.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın aktardığına göre;

El-Halik esması ile “Takdir edici, yani eşyanın bütün tafsilatıyla miktar ve derecelerini tayin eylemiş” olan Allah’tır.

Bu, ‘tayin ve takdir’ fiilinden ‘El- Bedi’ esmasıyla “Yoktan var eden” ve kainatın ilk hammaddesini ortaya çıkaran da Allah’tan başkası değildir.

Bu hammaddeyi El-Fatır olarak işleyen Cenab-ı Hak, en ince ayrıntısına kadar geliştirerek bugünkü görünümüyle kainatı vücuda getirmiştir.

Allah, El-Fatır esması mucibince; Kainatın ilk hammaddesini, El-Halik isminin plan ve programı çerçevesinde işleyerek ondan güneşleri, dünyayı, gezegenleri ve galaksileri çıkarmış, çıkarmaya da devam etmektedir.

Günümüz biliminin dayatmaya çalıştığı ‘Big Bang Teorisi’ gibi ortaya konulan 5-6 farklı yaratılış hikayesi, aslında o düşüncenin sahiplerinin inancını da ortaya koymaktadır.

“Ol” demesinin yeterli olduğu Allah’a inananlar için konu tartışmaya tamamen kapalıyken, diğer teorisyenler ve onların düşüncelerini savunanlar, “Kim, neden, nasıl veya ilk patlamadan önce ne vardı” sorularına cevap veremez.

Bilim adamları cevapsız kalırken, içinde bulunduğumuz kainatın nasıl ve hangi süreçlerden geçirilerek yaratıldığına dair bilgiler Kur’an-ı Kerim’de mevcuttur.

Kur’an’a göre, tek yaratıcı, Allah’tır…

Diğer bir ifadeyle, varlıklar aleminin merkezinde Allah vardır. İnsan olsun diğer varlıklar olsun, hepsi O’nun yarattığıdır.

Gazzali, içinde yaşadığımız kainatı şöyle değerlendirir;

“Bu alem, içinde muhtaç olduğun her şey bulunan bir ev gibidir…

Gök, tavan gibi yükseltilmiştir…

Yeryüzü, döşek gibi serilmiş ve yıldızlar kandiller gibi asılmıştır…

Madenler, hazineler gibi saklanmıştır. Bunlardan her biri keyfiyetine göre insanlar için hazırlanmıştır…

İnsan ise eski bir evin sahibi gibidir…

Bu evde bulunan çeşitli bitkiler, hayvanlar, insanın ihtiyacını karşılamak içindir.”

Sırrın sahibine emanet olun…

YORUM YAP