HOBİ

0
1102

Köşemde ekseriyetle sporla, futbolla, futbol sevdamız Balıkesirspor ile ilgili yazılarla karşınıza çıkıyorum ama malumunuz sıkıntılı süreçte başkan ve yönetim kurulu üyeleri canla, başla sorunları çözmeye çalışıyor. Karşılaştıkları zorlukları az çok tahmin ediyoruz ama kat edilen mesafe konusunda yeterli bilgiye sahip olduğumuz söylenemez.

Hemen durumu kötü olarak algılamaya çalışmayın eskilerimiz kara haber tez duyulur demiş, biraz daha bekleyelim Nedim Başkan hepimizi aydınlatacak iyi, güzel ya da ister istemez kabullenmek zorunda kalacağımız kötü haberleri basın toplantısında hepimize açıklayacaktır diyelim.

Farklı bir konuda yazı yazayım dedim bu hafta, haydi bakalım buyurun okumaya.

Bir çoğumuza bu soru sorulmuştur; Hobin var mı? Diye

Hemen düşünmeden cevap veririz.

Genelde de yapmak istediğimiz ama yapamadığımız şeylerden söz ederiz.

Ne acıdır ki söylediğimizi, fırsat elimize geçtiği halde pek yaptığımız da söylenemez.

Kendim için söyleyeyim çocukluğumdan gençlik dönemime geçişte rahmetli babamın bana aldığı fotoğraf makinasıyla başlayan fotoğrafçılık merakı zamanla hobiye dönüştü.

Memuriyet hayatım nedeniyle güzel vatanımın birçok ilini, ilçesini, köyünü hatta yurt dışında da birkaç ülkenin adı, sanı bilinen meşhur illerini, yörelerini gezdim dolaştım, bu süreçte her zaman elimde bir fotoğraf makinası ile video kayıt cihazı bulundurdum.

Benim başladığım dönemde 12 / 24 / 36 karelik film makaraları, makinanın üzerinde sabit olan mercekler vardı, filmin son karesine eriştin mi düzgünce geri sarman lazımdı ki çektiğin görüntüler yanmasın. Sonrasında da bunları bastırmak için gittiğin fotoğraf stüdyoları.

Filmlerin yıkanması, kâğıda basılması zaten apayrı bir ustalık konusu, kendi fotoğraflarımı basılı hale getireyim derken kendime çok ziyan verdiğimi bilirim. Üzüntü verici bir olay çünkü o anı ya da o insanları tekrar yakalamak, bulabilmek çoğu zaman imkansızdı. Filmin yıkanması ve kâğıda basılması esnasında ortaya çıkan kimyasal koku ne yalan söyleyeyim her zaman mest ederdi beni.

O günden bu zamana kadar onlarca fotoğraf makinam ile video kayıt aracım oldu. Teknolojik gelişmeler sonucunda elimde ki makinalar demode olmaya ve işin içinde biraz daha ustalaşmaya başladığınızda değişiklik şart oluyor. Dijital ortamda 5 TB civarında fotoğraf arşivim var ki herhalde yarısı Balıkesirspor ile alakalıdır.

Günümüzde dijital cihazlar ile görüntülerin kayıt edildiği bellekler ve mevcut görüntülerin düzenlendiği özel programlar mevcut, gerçekten apayrı bir uğraş dalı ve adına da fotoğraf sanatçılığı deniyor.

Üç yıldır yaşadığımız salgın hastalık ve küresel kriz nedeniyle ortaya çıkan fahiş fiyat artışları insanları hobiyle uğraşma zevkini de aldı, götürdü, bitirdi. Elimde mevcut olan ekipmanı günümüz şartlarında almam imkansızdan da öte durumda, hobiden daha ziyade geçim derdine düştük hepimiz neredeyse. Maske, mesafe, kısıtlamalar derken fotoğraf çekme hevesimde kaçtı bir şekilde.

Ama yine de yaşamımızı ve yaşamanızı zevkli hale dönüştürmek için gerçekten sevdiğiniz üç hobi bulun;

Biri para kazanmak için olsun,

Biri sizi her zaman, her ortamda zinde tutsun,

Biri de sizin gerçek yaratıcı yönünüzü ortaya çıkartsın.

Yazdıklarımı okudunuz, düşündünüz, tarttınız, baktınız olmaz mı? Diyorsunuz.

Boş verin o zaman zaten, hobiler bir süre sonra gerçekten çok sıkıcı olmaya başlar.

Başladığına, başlayacağına bin pişman olursun zaten, kalın sağlıcakla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here