IŞIĞA ULAŞMAK

0
102

Karanlık bir tünelin içindesiniz, büyük bir umutla ellerinizin yardımıyla, iç güdülerinizin o anda size hissettirdiği duygularla ışığa doğru ulaşmak için düşe, kalka ilerliyorsunuz.

Bu karanlık tünel içinde kaldığınız her saniye, dakika hatta üst üste geçen günler sizi müthiş derecede umutsuzluğa, karamsarlığa sevk edecektir. İçinizde karanlıktan ışığa ulaşmak çabası körelmeye başlayacak ve git gide mücadelenizde pes etme noktasına geleceksiniz.

Bu olay kişisel olabilir ya da kurumsal da olabilir.

Kişisel olduğunda ortaya çıkacak sonuç sadece bu zor duruma düşen beşerî ilgilendirir ve etrafında olaya vakıf olacak birkaç bireyin yardımıyla tünelin sonuna erişip ışığa ulaşabilir.

Kurumsal olduğunda sorun yumağı çok faklı dallarda tezahür ettiği için ışığa ulaşmak için sayısal olarak yardım edecek insanların ve kamunun da aktif olarak sıkıntılı sürece dahil olması gerekmektedir.

Hiçbir kimse veya kurumsal yapı isteyerek, bilerek bu duruma düşmek istemez. Düşülen kötü durumun birçok sebebi direk ya da endirekt müsebbipleri vardır ki kimse inkâr edemez. Derdim kişileri ve kurumları hatta eskisi ve yenisiyle yönetimde bulunanları eleştirmek hatta ayan beyan olarak yaptıklarından dolayı yerin dibine sokmak değildir.

Ülke olarak faaliyet gösterilen her alanda ama kişisel ama kurumsal yaptıklarımızın veya yapamadıklarımızın denetlendiği mekanizmalar, yönergeler, talimatlar, ilgili kanunlar çokça mevcut. Bu sorunların oluşması işin icrası esnasında bu nüansların incelenmeden, o anda işine öyle geldiği için yapması, göz ardı edilmesi sonucudur. Kişisel olduğunda ödemesi gereken bedel bireysel olarak ödenmekte ama gelgelim kurumsal olduğunda bu hatalar kişi ya da kişilerce ödenmek istense de maalesef yaptırımlar nedeniyle zamanında sorunlar çözüme kavuşamamakta. Maneviyattan öte maddiyat kısmı yasal faiz uygulaması, mahkeme ücretleri ve buna benzer birçok kalemlerle katlanarak büyümektedir.

Bu karışık hesap ve yönetim düzenini iyi organize edemeyenler yavaş geriye doğru giderken düzeltilebilecek fırsatlar ele geçmiş olduğu halde popülizm kokan, günü kurtarma operasyonları sebebiyle düşüş hızlanmakta ve karanlık bir tünele girerek ucunda ışık var veya yok bilinmeyen bir yöne doğru yol alınmaktadır. Başka bir ifade tarzıyla yokuş aşağı gidilen bir yolda önüne çıkan bir duvara, kayaya toslayıp ya da bir virajı dönemeyip tepetaklak uçuruma yuvarlanarak sona ermektedir.

Çözüm şıklarını her zaman çok iyi değerlendirmek gerekir. Balıkesirspor Yönetimi kulübümüzde futbol oynamış, teknik adam olarak görev almış, ilimizi, insanımızı bilen içimizden biri olan Can Hocamızı Sportif Direktör olarak göreve davet etmiş ve Can Hocamız çok zor dönemde bu görevi kabul etmiştir. Katkı sağlayacağına inanıyorum ve güveniyorum. Zorlu süreçte yeni yapılandırma sonucunda alt yapıyla birlikte oluşturulacak teknik ekiple ve kurulacak profesyonel kadroyla mücadele edeceğimiz ligde ilkönce kalıcı olmayı sağlamalıyız. Sonrası dönemde yukarıya çıkmalı, gerçek değerimizin yakışacağı liglerde oynamalıyız.

Bunu benim istediğim kadar Nedim başkan, yönetim kurulu üyeleri ve Can hocam da çok arzu etmekte. Dün akşam Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ve yardımcısı Yasin Sağay tarafından kabul edilmeleri bir yıl sonra arada oluşan buzların kırıldığı iyi niyetle işine sarılan yönetimin girişimleriyle tamamen dargınlık ve kırgınlıkların ortadan kalkacağı manasını taşımaktadır.

Kimilerine bu girişim sonucunda ortaya konulan fotoğraf karesinde ki görüntü inandırıcı gelmese de ben yapılmak istenenlere siyaseten engel olunmayacağına inanıyorum. Verilen desteğin büyüyeceğine, şu an ki Nedim başkan ve yöneticilerin efendi, dürüst, cana yakın davranışlarıyla herkese kendilerini kabul ettireceklerine inanıyorum. Dün öğleden sonra Nedim başkan ve Can Hocamla kısa bir görüşme imkânım oldu. Yaşanan onca olumsuzluğa rağmen çözüm üretmek adına yaptıkları girişimler, yapmak istediklerini iyi bir şekilde ifade etmeleri gerçekten güzel. Bu insanların şu aşamada geçmişle ve kişilerle hesaplaşma dertleri yok amaçları tamamen akılcı adımlarla, hem fikir olunan bütünlükle gösterecekleri kararlılıkla ilkönce manen sonra da madden verilecek desteklerle sorunları çözmek istiyorlar. Bu konuda zaten seçim gecesi beyanlarının her zaman arkasında duracaklarını tekrar ediyorlar.

Tünelin içinde ışığı ulaşmak için çabalayan insanları desteklemekte hepimize düşüyor. Maddi olarak hepimizin sıkıntıları var katkımız çok olmayabilir ama maneviyat olarak olayın başında yerden yere vurmaya, gözünün üstünde kaşın var deyip acımasızca eleştirmek için çabalayan insanlara biraz sabır göstermelerini istirham ediyorum. Ortada ki sorunlar birkaç gün içinde çözülecek olsaydı zaten daha önce çözülürdü, zaman tanımak gerekiyor, mevcut imkanları kullanmalarını görmek gerekiyor. Kendilerine belirttiğim gibi şeffaf olmaları lazım, olmayacak hayaller peşinde koşmadan, gerçeklerden saklanmadan, kendilerini ve durumu anlatmaları gerekiyor.

İşleri zor mu zor ama Türk Milleti olarak zor olanı başarmak her zaman elimizde imkansızı yapmak ise sadece zaman alır. Tünelin sonunda ki ışığa ulaşmak için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Siz okurlarımızın katkılarıyla da iyi yapılan her şeyi takdir edip övdüğümüz gibi yapılan hataları da yazmaya, söylemeye devam edeceğiz.

Şahsen yaşanan onca olumsuzluğa rağmen futbol sevdamın peşinde olacağım. Yıllarca gurbet ellerde hasretini yaşadığım memleketimin takımına taraf, tarafında ve taraftarıyım, kırmızı beyaz renklerine âşık olmuş bir Balıkesirspor’luyum. Klasik bir söylem ama pazara kadar değil mezara kadar Balkesliyiz.

Allah (C.C.) hepimizin her konuda yar ve yardımcısı olsun. Selamlar, saygılar, sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here