NE GEÇTİ ELİNİZE?

0
979

Yine bildik kişisel hatalar, başımızın belası olan hakemlerin maç sonucuna ekstra katkıları sonucunda Trabzon deplasmanından elimiz boş döndük. Futbol oyunu içinde kazanmak ne kadar doğal bir durumsa kaybetmekte bir o kadar doğal ama bu müsabakadan beraberlik alarak dönmek çok da zor olmayacaktı ama beceremedik diyeyim.

Pazar günü sahamızda oynayacağımız Adıyaman müsabakasına odaklanmalıyız. Ligimize tutunmak istiyorsak sahamızda oynayacağımız müsabakaları azami sayıda kazanmamız lazım ki böylece ligden düşme korkusunu yaşamamış oluruz.

Malumunuz Dünya Kupası müsabakaları başladı, yeşil sahada ülke takımları kıran kırana mücadele ederken, tribünleri dolduran dünya insanları renkli görüntülerle bu müsabakaları kardeşçe izlemekte, takımlarına destek vermekteler. Basına yansıdığı kadarıyla şu ana kadar olumsuzluk içeren kişisel ya da kitlesel olaylar yaşanmadı diyebiliriz.

Gelelim bizim ülkemize ki amatörden tutun, profesyonel takımlarımızın her hafta oynadıkları müsabakalarda yaşanan birçok üzücü olaylar var ki şahsen bu tür haberleri okumak, görüntülerini izlemekten gına geldik diyebiliriz.

Hele ki Pazar gecesi İzmir derbisi diye adlandırılan müsabakanın üçte biri bile oynanmadan ilk başta tribünde başlayan daha sonra da sahaya yansıyan feci ötesi olaylar sonucu tatil edilen Göztepe-Altay müsabakası için yazılacak, söylenecek çok şeyler var.

Pandemi süreciyle başlayan, ekonomik sıkıntıların had safhaya çıktığı dönemde insan olarak ne yaptığımızın ve ne yapabileceğimizin farkında değiliz, hayatımızın büyük bir bölümü gerilim içerisinde geçiyor. Kaybetmeyi hiçbir şekilde kabullenemiyoruz, iyi güzel de başka birinin hayatını direk etkileyecek, yaralayacak, sakat bırakacak hatta ölümüne sebebiyet verecek hareketleri, fiili eylemleri yapmak ne kazandırıyor insanoğluna.

Taraf olmak, taraftar olarak bir olguyu desteklemek güzel de seninle aynı tarafta olmayana karşı saldırgan tavır takınmak hiçte insani bir olgu değil.

Üzücü olayla ilgili basına yansıyan bilgilere bakıyorum da vah ki vah ne hale düşmüşüz insan olarak ve bu türde binlerce kişiyle aynı hayat dilimini yaşıyoruz ya kabullenemiyorum.

6222 sporda şiddet yasası var, uygulanıyor mu? Şerh koyarak evet diyorum.

Yasayla, kanunla konulan yasaklar bireyleri tekil olarak ilgilendirir, karşı gelinerek işlenen suçlar bireyseldir, topluluk halinde yapılıyorsa örgütseldir. Hukukçu değilim ama mevcut yasanın daha güncel bir hale dönüşmesini, suç işleyenlerin cezayla birlikte eğitimden geçirilmelerini istiyorum.

Ben bir müsabakayı izlemeye gideceğim, hiç tanımadığım birisi gelecek fiili saldırı da bulunacak, beni veya yanımda olan tanıdığım ya da tanımadığım birisini yaralayacak, sakat kalmamıza hatta ölümümüze sebep olacak. Kimin haddine bile diyemiyorum çünkü yaşanıyor.

Yaşanan üzücü olay ne ilk ne de son olacak, bugüne kadar benzer birçok olay yaşandı, nice canlar yandı, nice hayatlar karardı, nice hayaller yarım kaldı, insanlığımızın şerefi, onuru kırıldı ve hala ders alamadık.

Hayatımızda hala bu hatalı davranışları savunanlar, yapmak için fırsat kollayanlar, kanun, nizam, yasak tanımayan, insan olduğundan şüphe duyduğum varlıklar var ki cidden bu şekilde düşünenlere binlerce kez yazıklar olsun.

Yaptınız da ne geçti elinize?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here