TÜKENMİŞLİK SENDROMU

0
191

Bireyin normal şartlarda kariyerinden, arkadaşlıklarından veya aile etkileşimlerinden aldığı keyfi ve başarı duygusunu azaltan ve bireysel kimliğin kaybedildiğine inanılmasına yol açan bir zihinsel ve fiziksel tükenme durumu olarak tanımlanmaya çalışılan olgu tükenmişlik sendromu olarak adlandırılmaktadır. Tam da Balıkesirspor’umuzun yönetiminden, futbolcusuna, şehrin yönetiminden, taraftarına kadar sirayet eden kurtulması, içinden çıkılması gerçekten çok zor olan bir durumdur.

Pazar günü Balıkesir derbisini izlemeye gittim. Batı kapalı tribün önüne geldiğim de sırada bekleyen kadın ve erkek taraftar kuyruğunu görünce maça ilginin olduğunu görmek biraz olsun sevindirdi beni.

İçeriye girdiğim de hatırı sayılır bir taraftar topluluğu ısınmakta olan takımlara tezahürat yapmaktaydı.

Yıllardır süren ezeli rekabet nedeniyle söylemler küfür mahiyetinde olduğu için bana ve maç izlemeye gelen anneler gününü kutlayan bayan taraftarlarımıza hiç hitap etmiyordu.

Maç kadrolarını görünce İnşallah ağır bir yenilgi almayız sözleri döküldü dilimden, hakemler konusunda zaten ağzımız defalarca yandığı için yazmaya bile gerek yok ki maçın hakemi ve yardımcıları birçok pozisyonda kafalarına göre takılıp, birbirinin aynısı olan pozisyonlarda ters kararlar vermeyi gayet güzel başardılar ve maçın tansiyonunu yükseltmek için uğraştılar.

Tükenmişlik sendromu içinde olan takımımız ezeli rakibi karşısında bir şeyler yapmaya çalışsa da gücü yetmediği ve oyun planı olarak ne oynayacağını bilemediği için karambole top çevirmeye çalışarak atakları engellemeye çalıştı. Maçın skoruna bakınca buna pek muvaffak olunamadığı ortada ama sonuç belki de daha ağır olabilecek iken tribünlerde yaşanan, polis güçlerinin olaylara müdahalesinden etkilenmiş olmalılar ki onlarda disiplinden ve oyun anlayışından uzaklaştılar.

Rakibin attığı golle birlikte protokol tribününden gelen gol bağırtısı, sevinç nidaları taraftarımızın gözünden, kulağından kaçmadı ve bu dakikadan sonra başlayan haklı olan tepki, rakibin ikinci golünde de bu sesli sevinç ve nidalar, bağırışlar devam edince taraftar tepkisi tamamen kontrolden çıkarak maçın bitimine kadar devam etti tansiyon hep en yukarılarda seyretti.

Olaylar bir noktadan sonra emniyet güçlerinin güç kullanımına ve bazı genç taraftarların göz altına alınarak saha dışına çıkarılmalarına kadar gitti. Protokol tribününde gol sevinci yaşayanlar oraya nasıl girdi, kimler müsaade etti, Balıkesirspor tarafında olanlar o insanlara neden müdahale etmedi, susturmadı da kendi taraftarına susması için çaba gösterdi hatta yetmedi saldırı eyleminde bulundu.

Burada yazabileceğim daha birçok aksaklık, dile getirebileceğim hatalar zinciri var ki yazıp söylesek te dikkate alınmadığı için inanın nefesimizi tüketmeye değmez.

Yabancı statüsünde olan maç kadrosuna dahil olmayan futbolcularımız maç başında kapalı tribüne gelerek taraftar arasında devre arasına kadar maç izlediler daha sonra içeriye çay, kahve içmeye giderken gayet neşeli tavırlar sergilediler ki şu anda ki yaşanan durumun kahramanları ta kendileri olduklarının herhalde farkında değillerdi.

Sezon başında başkan ve yönetimi tarafından alttan yanlış düğmelenmeye başlanan gömlek en sonunda bugün üstlerinde paramparça oldu ve rezaletlerinin en tavan yapmış halini izlettirdi bizlere.

Maalesef bu işler kılıç çekmeyle, sosyal medyadan meydan okumayla, ben yaptım, ben para verdim kimse bir şey diyemez mantığıyla yürümüyor, yürümediğini de hala anlamadığınızı düşünüyorum.

Sizin dost sandığınız rakip yönetiminin beslemelerinin sosyal medya ortamında Balıkesir taraftarına, halkına yaptıkları hakaretlerin, ettikleri küfürlerin içine siz dahilsiniz ne kadar üstünüze alınırsınız bilemem.

Ve şu bir gerçek ortaya çıkan bu tükenmişlik, çöküş sendromunu yok etmek, ortadan kaldırmak hiçte kolay değil, bunun vebali boynunuza asıldı, ona, buna, şuna mana bulmaya çalışarak bu işin içinden sıyrılamazsınız, Balıkesirspor’umuza yazık ettiniz size de yazıklar olsun, direk ve dolaylı olarak katkı veren herkese de lanet olsun.

Balıkesirspor ’un tarihini ve bugüne kadar yaşadıklarını bilmeyen kişi ve zümreler düşün artık bu kulübün yakasından. Kulübümüz üzerinden şan, şöhret, makam, mevki, siyasi rant ve en önemlisi maddiyat çıkarımı elde etmek isteyenlerin yüzünden bu hallere düştük. Daha öncede söyledim ortaya çıkardığınız eserinizle gurur duyuyor olabilirsiniz hatta bu durumu yaratmak için köstek olarak, çelme takarak, geri durarak, meydana çıkan rezalet ötesi durumu uzaktan seyredip, göbeğinizi kaşıyıp zevk alıp, kapalı kapılar ardından gülüp, eğleniyor da olabilirsiniz. Unutmayın size de kalmaz bu günler, umutla beklediğiniz o yarınlar, birçok masumun, garibin Balıkesirspor sevdalısı insanın, cefakâr taraftarın ahını aldınız ki İnşallah bir yerlerinizden çıkacaktır Allah’ın adaletine güveniyoruz.

Yazımı fazla uzatmak istemiyorum Başkan ve yöneticiler size Arslan’sın, Kral’sın diye gaz verenlere inanarak bugüne kadar hep böyle kafanızın dikine hareket ettiniz hala da etmeye devam ediyorsunuz hatta devam, edeceğiz beyanatınız var ki (Yeni yasa inşallah engel olur) Allah korusun, esirgesin bizleri, bir çift sözüm var tabi ki yine anlayana;

“Ormanın Kralı Olmak İstiyorsanız, Kral Gibi Davranmanız Yetmez, Kral Olmanız Gerekir.”

O Krallığa erişmek, hissettirmek içinde daha çok fırın ekmek yemeniz ve Balıkesirspor’umuzun gerçek kıymetinin farkına varmanız, pırlantadan daha üstün olan değerini öğrenmeniz gerekir.

Bugüne kadar kadir, kıymet, değer bilmediniz öyleyse hiçbir zaman bu alem de Kral olamazsınız.

Acı, keder, sinir, stresle birlikte kahrolduğumuz, hastalıklara gark olduğumuz, kafayı sıyırdığımız bir sezon sonunda olumsuz ne kadar durum varsa rekorlar kırarak bir alt lige düştük ve bu lige tekrar dönmek hiçte o kadar kolay değil, yazık gerçekten yazık en sonunda tükenmişlik sendromunu bizlere de bulaştırdınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here