Başarı ortak akıldan gelir

0
118

Çok güzel atasözlerimiz var. Gerçeklere cuk diye oturuyorlar. Ortak aklın ürünü olan bu sözler, söylene söylene günümüze kadar gelmiş durumda.

Genellikle cahil ve bilgisiz insanlar, kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış, iddialı bir biçimde konuşurlar. Olaylara tek pencereden bakarlar. Oysaki bilmediğimiz öyle çok şey var ki.

Yaşadığımız olayları farklı pencerelerden değerlendirdiğimiz de ortak aklın ne kadar değerli olduğu çok net olarak anlaşılıyor. Başarının ortak akıldan geldiğini ve hata yapma oranının ne kadar düştüğünü asla unutmamalıyız.

Başarılı iş insanlarını, şirketleri inceleyin; ortak akılla ne büyük işler başardıklarını görürsünüz. Bu ülkeler için de geçerli.

Gerçek demokrasi ile yönetilen ülkeler bugün dünyanın en gelişmiş, ileri, zengin ve yaşam standartları yüksek ülkeler. Her fikirden, her görüşten insanın temsil edildiği demokratik ülkeler gelişme yolunda daha hızlı adımlarla ilerliyorlar.

Üçüncü dünya ülkelerine bakıldığında, demokrasi bir yana herkesin birbirini boğazladığını, kanın gövdeyi götürdüğünü görüyorsunuz.

Özellikle de Müslüman coğrafyasında. Din temelli yönetimler tek bakış açısı ile baktıkları için, dünyanın gidişatından habersiz, emperyalist güçlerin oyuncağı haline geliyorlar. Bu ülkelerde ortak akıl olsa hiç bu duruma düşmezler, bu ülkelerin halkları da bunca acıyı yaşamazlar.

Bırakın gelişmeyi, bu zavallı insanlar her gün gözyaşı, ölüm, hastalık, perişanlık içinde yüzüyor ve ölüm kalım savaşı veriyorlar. Her şeyin temeli bilgiye ve eğitime dayanıyor.

Farklı düşüncelere mutlaka önem vermek gerekir. Değişik açılardan görüşler hata yapılmasını  engeller. Ülkemizde yaşananlar ortada. Algı operasyonları yapılıyor. Ortak akla ve farklı, karşıt görüşlere önem verilmiyor, dikkate alınmıyor.

Dini doğru yaşamanın yolu demokrasidir, laikliktir. Din her şeye bulaştırıldığı zaman menfaat, çıkar, yolsuzluk, hırsızlık alır başını gider.

Sadece kendi aklına güvenen, üstelik de sorumluk makamında olan insanlar için, eleştiriler aslında bir şanstır. Onlardan fikir alırsınız, yanlış yapmaktan kurtulursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here