Cep delik cepten delik günler yaşıyoruz

0
53

Yıllar evvel defolu ürün satan dükkan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Küçük yırtığı ya da bir düğmesi eksik olduğu için defolu reyonunda satılan bu ürünler pek rağbet görmez, alanlar da zorunluluktan alırdı.

Gün geldi, devran döndü. Bir zamanlar burun kıvırdığımız o defolu ürünler hayatımızın tam da içine girdi. Günümüzde tanınmış büyük firmalar dahi mağazalarının bir bölümünü bu ürünlere ayırır oldu. Bir mağazaya giriyorsunuz sırf isminden dolayı bir tişört 250 lira. Kot pantolon 300 liradan başlıyor. Kaliteli ürün almaya kalkarsanız bu fiyatlar ikiye katlanıyor. AVM’lerde bir ayakkabı mağazasında bin 500 liraya spor ayakkabı satıldığını görürsünüz.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası kaldıysa orta direk nerede ne ucuz bunun arayışına girdi. Bu aşamada da ticaretin temel kuralı arz-talep devreye giriyor. Adama sorarlar, asgari ücretle geçinmeye çalışan bir vatandaş bir tişörte 250 lira verebilir mi? Bir kota 300 lira, bir ayakkabıya bin 500 lira ödeyebilir mi? Ne yazık ki günümüzde ‘kalan sağlar bizimdir’ düsturuyla yaşanmaya devam ediliyor. Tabi bunun adına yaşamak denirse…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here